Reklama
Huawei Mate 40 Pro
(fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Huawei robi ukłon w stronę deweloperów – dzięki Choice SDK AppGallery szybko zapełni się aplikacjami ze Sklepu Google Play

AppGallery nieustannie wzbogaca się o kolejne aplikacje polskich firm, banków i deweloperów, ale wciąż brakuje w tym repozytorium wielu pozycji. Huawei chce uprościć wdrażanie programów do swojego sklepu – programistom pomoże w tym nowe rozwiązanie open source o nazwie Choice SDK.

Reklama

Huawei podaje, że w AppGallery znajduje się już ponad 1000 lokalnych aplikacji, a aż 8000 oferuje język polski. Z kolei ogólnie, w skali całego świata, biblioteka obejmuje ponad 120 tysięcy programów. Producent chce jednak, żeby sklep oferował ich jeszcze więcej, dlatego podjął współpracę z firmą deweloperską bluesource, która stworzyła rozwiązanie o nazwie Choice SDK.

Dzięki Choice SDK od bluesource sklep AppGallery na HMS szybko zapełni się nowymi aplikacjami

Firma bluesource pierwotnie opracowała Choice SDK na użytek austriackiego banku Raiffeisen Bank, by uprościć proces publikacji jego aplikacji dla użytkowników urządzeń Huawei opartych o HMS.

Rozwiązanie to bardzo zainteresowało chińskiego giganta i finalnie udało się udostępnić Choice SDK jako oprogramowanie typu open source, dzięki czemu mogą z niego skorzystać wszyscy zainteresowani deweloperzy. Tylko w samej Austrii współpracę z bluesource nawiązało już 60 przedsiębiorstw – z tego narzędzia korzysta m.in. krajowy nadawca telewizyjny ORF, austriackie usługi pocztowe i Austriackie Koleje Federalne ÖBB.

Choice SDK - rozwiązanie open source dla deweloperów
Choice SDK to rozwiązanie open source dla deweloperów do tworzenia aplikacji na HMS (źródło: Huawei)

Według deklaracji producenta, rozwiązanie opracowane przez bluesource ułatwi deweloperom przekształcanie istniejącej aplikacji opartej na strukturach GMS i Firebase w programy kompatybilne z HMS. Dzięki Choice SDK programiści i firmy będą mogli oszczędzić dużo czasu i zredukować koszt tworzenia aplikacji dla urządzeń z Huawei Mobile Services. To z kolei powinno sprawić, że do AppGallery trafią kolejne pozycje, które aktualnie nie są dostępne w tym repozytorium, a w Sklepie Google Play tak.

ChoiceSDK od bluesource na GitHub

Huawei chce, żeby w 2021 roku na rynku było 300 mln urządzeń z HarmonyOS

Chiński gigant czyni wiele kroków, aby stworzyć alternatywę dla Androida i Sklepu Google Play. Oprócz ułatwienia procesu transmisji aplikacji do AppGallery dla urządzeń z HMS, producent tworzy też własny system HarmonyOS, który – podobnie jak Android – ma być multiplatformowy.

Według ostatnich doniesień, Huawei spodziewa się, że w 2021 roku na rynku aktywnych będzie od 100 mln do nawet 300 mln urządzeń z HarmonyOS. Pomoże w tym współpraca m.in. z 20 producentami sprzętu, którzy stworzą i wprowadzą do sprzedaży swoje propozycje z autorskim systemem Huawei.