smartfon smartphone rozmowa
fot. Pexels

Chińczycy bardzo entuzjastycznie podeszli do sieci 5G

Sieć 5G zostanie udostępniona w Polsce najwcześniej w drugiej połowie 2020 roku. W innych częściach świata klienci mogą jednak już z niej korzystać – od niedawna także w Chinach. Z najnowszych danych wynika, że mieszkańcy Państwa Środka bardzo na to czekali.

Infrastruktura 5G została oficjalnie uruchomiona w Chinach 31 października 2019 roku i prowadzący tam swoją działalność operatorzy zaczęli sprzedawać pakiety z usługami świadczonymi z wykorzystaniem sieci piątej generacji. Najtańsze kosztują 129 juanów (równowartość ~70 złotych) i obejmują 30 GB w prędkości do 500 Mbit/s, natomiast najdroższe, z paczką 300 GB i dostępem do transferu na poziomie 1 Gbit/s, nawet 599 juanów (równowartość ~320 złotych).

Cennik usług świadczonych w sieci 5G w Chinach (źródło: IDC)

Sprzedaż smartfonów z modemami 5G

Można się spodziewać, że wkrótce w Chinach zacznie się boom na urządzenia obsługujące sieć 5G, tym bardziej, że w przyszłym roku na rynku mają pojawić się tańsze propozycje. Wiele osób nie chciało jednak czekać, aż sieć piątej generacji zostanie oficjalnie udostępniona, i dużo wcześniej kupiło inteligentny telefon z modemem 5G.

Jak wynika z danych zebranych przez IDC, tylko we wrześniu 2019 roku, a więc praktycznie miesiąc przed oficjalnym udostępnieniem sieci 5G w Chinach, w kraju tym sprzedano ~485 tysięcy smartfonów ją obsługujących. Co ciekawe, najwięcej sprzedało ich Vivo (54,3% całości). Według badaczy wynika to z faktu, że marka wprowadziła do sprzedaży agresywnie wycenione propozycje. Jak widać, przyniosło to oczekiwany skutek.

Na drugim miejscu ulokował się Samsung (29%), a na trzecim Huawei (9,5%). Dalej mamy Xiaomi (4,6%), ZTE (1,5%) i China Mobile (1,1%).

źródło: IDC

Analitycy z IDC podzielili segment smartfonów z modemami 5G na dwie części: atrakcyjne cenowo flagowce i dużo droższe high-endy. Ceny pierwszych z ww. oscylują wokół równowartości 450-550 dolarów, natomiast tych drugich zaczynają się już od 700 dolarów. Vivo, jako jedyne, wprowadziło na rynek urządzenia z obu części, podczas gdy Xiaomi skupiło się wyłącznie na pierwszej z wyżej wymienionych. Samsung i Huawei mają w swojej ofercie jedynie drogie propozycje, a ZTE i China Mobile w cenach 600-650 dolarów.

Jeśli użytkownicy w Chinach nadal będą tak entuzjastycznie podchodzić do smartfonów z modemami 5G, to wkrótce może wybuchnąć prawdziwy boom na nie. Jak bowiem wspomniałem, już w przyszłym roku na rynku mają pojawić się tańsze urządzenia, a do tego pakiety obejmujące usługi w sieci 5G są (z racji swoich cen) dostępne dla dużej liczby klientów.

Ciekawe natomiast, jak to będzie wyglądać w Polsce, ale tego dowiemy się dopiero za kilka(naście) miesięcy.

Polecamy również – Smartfony Samsunga z modemami 5G sprzedają się świetnie

Już dwa miliony osób kupiło smartfon Samsunga z modemem 5G

Źródło: IDC