Huawei HiSilicon Kirin

Ciekawostka: ceny smartfonów Huawei z procesorami Kirin idą ostro w górę

Wiele osób ma dość krytyczne zdanie o procesorach HiSilicon Kirin, jednak jeszcze do niedawna trafiały one do większości smartfonów marek Huawei i Honor. Teraz zdają się stawać niczym białe kruki, bowiem ich ceny niespodziewanie poszły ostro do góry.

Reklama

Huawei rósł na potentata w segmencie procesorów

Producent przez wiele lat rozwijał procesory HiSilicon Kirin i stosował je w coraz większej części swoich urządzeń, w tym także smartwatchach i słuchawkach bezprzewodowych. Jednocześnie coraz rzadziej montował w swoich smartfonach i tabletach układy innych firm – jeszcze do niedawna większość nowych pozycji w ofercie miała właśnie z Kiriny na pokładzie.

Nałożone przez Stany Zjednoczone sankcje spowodowały jednak, że rozwój autorskich procesorów HiSilicon Kirin został zawieszony, choć jednocześnie nie całkiem anulowany. Na razie nie wiadomo jednak, jak szybko producentowi uda się dojść do momentu, w którym jeszcze niedawno się znajdował.

Postępowanie Stanów Zjednoczonych zmusiło Huawei do zaprzestania stosowania procesorów HiSilicon Kirin i sięgania po układy innych firm (a właściwie to jednej – MediaTeka). Ostatnimi smartfonami z autorskim układem na pokładzie będą high-endy z serii Mate 40. Co przyniesie przyszłość – tego nie wiadomo.

Ceny smartfonów Huawei z procesorami Kirin idą ostro w górę

Przeglądając oferty polskich sklepów z elektroniką, raczej nie widać, aby zapasy magazynowe się wyczerpywały. Ceny również diametralnie się nie zmieniły w ostatnim czasie, a na pewno nie wzrosły.

Co jednak ciekawe, zupełnie inaczej sytuacja wygląda w ojczyźnie Huawei. Jak bowiem donosi Global Times, dystrybutorzy urządzeń tej marki robią zapasy, ponieważ lada chwila, przez brak procesorów, może zabraknąć smartfonów lub ich dostępność znacznie się pogorszy.

Huawei HiSilicon Kirin

To jednak nie koniec zaskakujących informacji, jakie dochodzą do nas z Chin. Smartfony Huawei z procesorami HiSilicon Kirin z modemami 5G są coraz trudniej dostępne, a na dodatek dystrybutorzy zaczęli podnosić ich ceny – na przykład cena Huawei Mate 30 RS wzrosła aż o 3000 juanów! Jeśli natomiast chodzi o inne modele, to w ich przypadku podwyżki wahają się średnio od 100 do 400 juanów.

Co ciekawe, ceny smartfonów Huawei z procesorami HiSilicon Kirin i modemami 5G zaczęły rosnąć w Chinach już ponad miesiąc temu, podobnie jak obawy o ich dostępność w przyszłości. Niektóre konfiguracje i wersje kolorystyczne są bowiem nieosiągalne dla dystrybutorów już od dłuższego czasu.

Huawei HiSilicon Kirin
HiSilicon Kirin (fot. @huaweimobilepl)

Producent nie odniósł się w żaden sposób do informacji podawanych przez Global Times, ale rekomendowane ceny jego urządzeń pozostają na niezmienionym poziomie. Można więc odnieść wrażenie, że dystrybutorzy chcą zarobić na smartfonach tej marki, póki mają możliwość, bowiem nie wiadomo, co przyniesie przyszłość.

Kto wie, może za jakiś czas smartfony Huawei z procesorami HiSilicon Kirin będą niczym białe kruki i zyskają na wartości przez to, co się stało? To by było coś szalonego ;)