procesor Huawei HiSilicon Kirin processor
fot. Paweł Pobudejski | Tabletowo.pl

Huawei stawia na własne procesory – będzie stosował je jeszcze częściej

Huawei stosuje w swoich smartfonach zarówno własne procesory HiSilicon Kirin, jak i Qualcomma oraz MediaTeka. Według najnowszych doniesień z łańcuchów dostaw, w drugiej połowie 2019 roku producent zamierza jednak zauważalnie zwiększyć odsetek urządzeń z własnym SoC na pokładzie i sukcesywnie uniezależniać się od układów Amerykanów i Tajwańczyków.

Jak donosi serwis DigiTimes, powołując się na informacje z łańcuchów dostaw, aż 60% smartfonów sprzedanych w drugiej połowie bieżącego roku ma mieć na pokładzie procesor HiSilicon Kirin. Dla porównania, w pierwszej połowie 2019 roku odsetek ten wynosił 45%, zaś w analogicznym okresie roku poprzedniego (H1 2018) mniej niż 40%.

Biorąc pod uwagę prognozy, według których przez cały 2019 rok Huawei zamierza sprzedać nawet 270 milionów smartfonów, ponad 150 milionów (~56%) z nich może mieć na pokładzie procesor HiSilion Kirin. Mimo coraz większego udziału własnych układów, producent deklaruje, że nie planuje rezygnować z kupowania SoC od Qualcomma.

W 2018 roku Huawei odebrał od amerykańskiego koncernu 50 milionów procesorów i według branżowych źródeł w tym roku kupi od Qualcomma przynajmniej tyle samo. Jednocześnie oczekuje się jednak, iż będą to mniej wydajne układy, dla których HiSilicon nie ma alternatyw, a także SoC do smartwatchy. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku procesorów do laptopów – tutaj producent z Państwa Środka wciąż będzie polegał na tych od Intela.

Warto jednak zauważyć, że opracowanie Kirina 810 może być ważnym krokiem w procesie uniezależniania się od procesorów Qualcomma. Według pierwszych testów, jest on wydajniejszy niż Snapdragon 730, który jest przecież jednym z najmocniejszych układów w portfolio amerykańskiego koncernu. Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu najnowszych generacji rdzeni (ARM Cortex-A76 + ARM Cortex-A55) oraz zaawansowanego (7-nm) procesu technologicznego. Z kolei w obszarze topowych procesorów Huawei od lat polega tylko na swoich rozwiązaniach (ostatnim jest Kirin 980).

Z drugiej strony, HiSilicon wciąż nie opracował mniej wydajnych procesorów do tańszych urządzeń i najprawdopodobniej właśnie dlatego Huawei nadal sięga po układy Qualcomma i MediaTeka. Niewykluczone jednak, że producent wkrótce wypełni te lukę w swojej ofercie, szczególnie po ostatnich przejściach z amerykańskim rządem.

Źródło: DigiTimes