Komputer w myszce
źródło: Electo

Cały komputer w myszce

ADATA ogłosiła koncept, który wydaje się dość niecodzienny – mysz XPG Vault ze zintegrowanym dyskiem SSD na pokładzie. Taka wartość dodana to dużo, ale co powiecie na cały komputer w myszce?

Komputer w myszce? Tak, to naprawdę działa

Użytkownik portalu YouTube kryjący się pod pseudonimem Electo już niemal trzy lata temu stworzył coś, co przysłowiowo „przebija” ostatni koncept myszy ADATA XPG Vault. Myszka zaprojektowana i wykonana przez twórcę nazywa się The Ultimate Computer Mouse V1. Dość krótki, bo 3-minutowy materiał pokazuje m.in. jak konstrukcja prezentuje się w pełnej krasie, a także jak działa.

Komputer w myszce
Zwykła mysz vs komputer w myszce (źródło: Electo)

Według Electo cały komputer w myszce był dość prosty do wytworzenia – jego inspiracją był inny pomysł, gdzie urządzenie zostało zamknięte w klawiaturę. YouTuber jednak zminiaturyzował peceta jeszcze bardziej i wydrukował w drukarce 3D własny projekt.

The Ultimate Computer Mouse V1 ma zintegrowany wyświetlacz wykonany w technologii OLED o przekątnej 1,5 cala, miejsce na bezprzewodową klawiaturę Rii Bluetooth Minii Keyboard, baterię o pojemności 500 mAh, a także sensor wzięty z taniej myszki bezprzewodowej. Najważniejszym elementem projektu jest mini komputer Raspberry Pi Zero W, z 512 MB pamięci, procesor Broadcom BCM2835 wykonany w architekturze ARM z pojedynczym rdzeniem taktowanym zegarem 1 GHz.

Specyfikacja urządzenia jest dość podstawowa – to konstrukcja za kilkadziesiąt złotych, więc nie możemy oczekiwać tu ogromnej wydajności. Komputer w myszce jednak jest w stanie odpalić prosty system, który okazuje się całkiem funkcjonalny. Na takim urządzeniu można zagrać nawet w Minecrafta – w wersji pod Raspberry Pi.

Twórca jak na razie nie stworzył drugiej wersji myszy, a projekt wydaje się naprawdę ciekawy i pomysłowy – może doczekamy się jego poprawionego wariantu.