(fot. FCA Polska)

Samochody koncernu Fiata otrzymają bezprzewodowe Android Auto

Nowocześniejszy, z rozbudowanymi funkcjami personalizacji, bezprzewodowym Apple CarPlay i Android Autowłaśnie taki ma być system operacyjny Uconnect 5 dla aut koncernu Fiat-Chrysler.

Nowy system operacyjny dla samochodów FCA

Koncern Fiat Chrysler (FCA) ogłosił nową wersję systemu infotainment, który trafi do aut wydawanych pod markami Chrysler, Dodge, Jeep, Ram i Fiat. Uconnect 5 bazuje na mocno okrojonym Androidzie, dostosowanym do obsługi funkcji samochodu. Nie mamy jednak do czynienia z Android Automotive OS znanym z Volvo XC40 Recharge.

(fot. The Verge)

Jak podaje FCA, jedną z zalet Uconnect 5 jest interfejs zaprojektowany pod kątem łatwej i intuicyjnej obsługi. Główny ekran składa się z widżetów, które można dostosować do własnych potrzeb. Przykładowo, na jednym ekranie ustawimy widżet muzyki i ulubionych kontaktów z podłączonego smartfona. System pozwala na przechowywanie kilku profili użytkownika. Każdy zawiera informacje o preferencjach dotyczących muzyki, obsługi, ustawień temperatury i foteli.

Oprogramowanie działa na nowej platformie o znacznie wyższej wydajności. Architektura Atlantis, która zastąpiła Powernet, składa się z chipu 50K MIP, 6 GB RAM i 64 GB pamięci na dane. Producent twierdzi, że wybrane funkcje mogą teraz działać nawet pięć razy szybciej. Ponadto, wprowadzono obsługę większych wyświetlacz o wyższej rozdzielczości – maksymalnie do 12,3 cala i UHD.

Bezprzewodowy Android Auto i Apple CarPlay

Uconnect 5 wprowadza również usprawnienia w komunikacji ze smartfonami. Nie jest już wymagany kabel, aby korzystać z Android Auto i Apple CarPlay. Całe połączenie realizowane jest bezprzewodowo. Dodatkowo, jednocześnie przez Bluetooth można podłączyć dwa smartfony, np. prywatny i służbowy, aby korzystać z odtwarzania muzyki czy odbierania połączeń.

(fot. The Verge)

Nawigacja opiera się na mapach TomToma, na bieżąco dostarczających informacji o sytuacji na drodze. Warto wspomnieć o funkcji Maps Over the Air, która automatycznie wykrywa, pobiera i instaluje dostępne aktualizacje map w tle, bez zakłócania nawigacji. Kolejna nowość to wbudowana asystentka Amazon Alexa. Służy ona do głosowego sterowania odtwarzaczem muzyki, otrzymywania najświeższych wiadomości czy chociażby prognozy pogody.

FCA skupiło się jeszcze na aktualizacjach oprogramowania. Niektóre zmiany będą wdrażane w formie aktualizacji OTA, bez konieczności udawania się do dealera. System ma zadebiutować jeszcze w tym roku, ale nie dowiedzieliśmy się, które samochody otrzymają Uconnect 5.

Polecamy również:

BMW iDrive 7.0 – sprawdziłem, co oferuje najnowszy system operacyjny BMW

źródło: The Verge, FCA