Play stacja bazowa nadajnik antena maszt
źródło: Play

Nieruchomości obok masztów 5G są tańsze? Badacze to sprawdzili

W przestrzeni medialnej w ostatnich latach pojawiło się sporo mitów na temat szkodliwości nie tylko sieci 5G, ale ogólnie sieci komórkowej. Wiele osób twierdziło, że nawet grunty i mieszkania w okolicy masztów GSM są sporo tańsze niż te od nich oddalone. Ile w tym prawdy? Dzięki badaczom z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie znamy już odpowiedź.

Naukowcy zbadali ile prawdy jest w tym micie

Badacze z UEK w Krakowie na zlecenie Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji sprawdzili, czy obecność masztów telekomunikacyjnych ma bezpośredni wpływ na ceny nieruchomości w ich najbliższej okolicy. Dane pozyskiwane były w gminach Trzebownisko i Krasne (powiat rzeszowski), Szemud (powiat wejherowski), Pruszcz Gdański (powiat gdański), Osielsko i Białe Błota (powiat bydgoski) oraz Zielonki i Zabierzów (powiat krakowski).

Analizie zostały poddane dane dotyczące transakcji odbywających się w okresie od początku stycznia 2018 roku aż do końca grudnia 2023 roku. W badaniu wzięto pod lupę różnorodne aspekty, w tym ewolucję cen nieruchomości z biegiem czasu, dynamikę wzrostu i spadku zainteresowania rynkiem nieruchomości, a także charakterystykę powierzchniową oferowanych na sprzedaż nieruchomości. Badana próba obejmowała blisko 10 tysięcy działek, zarówno te z zabudowaniami, jak i puste. Kluczowym elementem badania była również analiza dostępności stacji bazowych telefonii komórkowej w promieniu co najmniej jednego kilometra od badanych nieruchomości.

Celem badań była odpowiedź na pytanie, czy istnieją dowody empiryczne wskazujące na istotny wpływ stacji bazowych na ceny nieruchomości znajdujących się w ich sąsiedztwie. W szczególności byliśmy ciekawi, czy potwierdzone zostaną obiegowe opinie dotyczące negatywnego oddziaływania tego rodzaju infrastruktury na wartość nieruchomości w sąsiedztwie. W toku badań empirycznych nie znaleźliśmy takich dowodów. dr hab. Michał Głuszak, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Nieruchomości w okolicach masztów GSM są tańsze?

Co ciekawe nie jest to pierwsze takie badanie. Dokładnie takie samo zostało przeprowadzone przez krakowski UEK w 2022 roku. Wówczas zostało ono przeprowadzone w gęstej, zwartej zabudowie Miasteczka Wilanów. Nie wykazało ono związku pomiędzy obecnością BTS-ów, a ceną mieszkań. Jak prezentują się wyniki tegorocznego eksperymentu?

Z badania udostępnionego przez KIGEiT płynie jeden kluczowy wniosek. „Uzyskane wyniki nie potwierdzają wpływu sąsiedztwa infrastruktury technologii łączności bezprzewodowej (GSM, LTE, UMTS, 5G) na ceny nieruchomości mieszkaniowych na badanych rynkach lokalnych”.

Oba raporty z pewnością uspokoją wszystkich, którzy obecnie lub w przyszłości znajdą się w pobliżu nowo budowanych stacji bazowych. Cena ich nieruchomości z pewnością przez to nie spadnie.