Autonomiczny tramwaj w Krakowie. Pierwsze testy już za nami
(fot. Bogusław Świerzowski, Kraków.pl)

Autonomiczny tramwaj w Krakowie. Pierwsze testy już za nami

Tramwaj poruszający się bez motorniczego przejechał już pierwszą trasę w Krakowie. Prowadzeniem zajmował się wyłącznie komputer.

Autonomiczna przyszłość

Temat autonomicznej jazdy najczęściej poruszany jest przy samochodach. Ciągle słyszymy o kolejnych testach, sukcesach osiągniętych przez Waymo (Google), Teslę czy Volkswagena, a także zapowiedzi nadchodzącej rewolucji w motoryzacji. Nie oznacza to, że inne środki transportu nie zostaną znacząco skomputeryzowane i nie otrzymają możliwości przemieszczania się bez ciągłej kontroli człowieka.

Co więcej, to właśnie samochody mogą być jednymi z ostatnich, w których zobaczymy wysoki poziom autonomicznej jazdy. W końcu komputer musi przetworzyć ogromną ilość danych, aby sprawnie i bezpiecznie kierować w korkach, zatłoczonych miastach czy skomplikowanych skrzyżowaniach. Do tego dochodzą inni uczestnicy ruchu, a także sporo nieprzewidywalnych sytuacji.

Autonomiczny tramwaj w Krakowie. Pierwsze testy już za nami
(fot. Bogusław Świerzowski, Kraków.pl)

Niewykluczone, że wcześniej powszechniejszym widokiem będą chociażby autonomiczne tramwaje, które mogą pojawić się również w Polsce. Owszem, wciąż zadaniem komputera jest przetwarzanie sporej dawki danych, ale pracuje on na bardziej zamkniętej i dobrze znanej trasie.

Autonomiczny tramwaj na ulicach Krakowa

W Krakowie, w nocy z 27 na 28 stycznia, przeprowadzony został test pierwszego autonomicznego tramwaju w Polsce. Komputer, bez jakiejkolwiek pomocy motorniczego, bez problemów przejechał trasę z przystanku Muzeum Narodowe do Cichego Kącika.

Elektronika musiała poradzić sobie nie tylko z dotarciem do punktu docelowego, ale również z zachowaniem prędkości, zatrzymywaniem się na przystankach, ruszaniem o odpowiedniej godzinie, otwieraniem drzwi i włączaniem dzwonka. Pod uwagę brane były m.in. informacje z nawigacji satelitarnej i pomiar przebiegu drogi.

Autonomiczny tramwaj w Krakowie. Pierwsze testy już za nami
(fot. Bogusław Świerzowski, Kraków.pl)

Należy mieć na uwadze, że obecnie mamy do czynienia z testami. Za tydzień czy za miesiąc nie zobaczymy nagle wyłącznie tramwajów prowadzonych przez komputer. Oczywiście cały projekt zmierza w kierunku wdrożenia w pełni autonomicznej jazdy, ale na to musimy jeszcze poczekać.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Aktualnie prowadzone prace skupiają się głównie na stworzeniu asystenta, który nie przejmie pełnej kontroli nad tramwajem, ale będzie wspierał człowieka. W założeniach powinien on zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Komputer zajmie się sprawdzeniem prędkości, wykrywaniem przeszkód czy zapewnieniem bardziej płynnej jazdy.

Polecamy również:

Brawo Volvo! Firma zasadzi tysiące drzew w Tatrach

źródło: krakow.pl