(fot. pixabay.com)

Brawo Volvo! Firma zasadzi tysiące drzew w Tatrach

Szwedzki producent samochodów ogłosił, że posadzi 12 tysiący drzew w Tatrach. Lokalizacja została wybrana przez internautów.

Świetna akcja Volvo

Przed świętami Bożego Narodzenia Volvo już po raz trzeci ruszyło w Polsce z inicjatywą zatytułowaną „Wypożyczalnia choinek Volvo”. Firma chce w ten sposób zachęcić do wypożyczania świątecznych drzewek zamiast kupowania nowych, które później często lądują na śmietniku. Klient otrzymuje żywą choinkę w doniczce na dwa tygodnie i zobowiązuję się o nią dbać. Po tym okresie, drzewko należy zwrócić do wskazanego punktu, bowiem później zostanie ono zasadzone.

W ramach 3. edycji świątecznej akcji, Volvo poinformowało, że za każde wypożyczone drzewko posadzi kolejnych dziesięć. Pozwoli to zasadzić las 12 tysięcy nowych drzew. Trzeba przyznać, że liczby robią wrażenie i jak najbardziej za całą inicjatywę, firmie należą się brawa.

Lokalizację wybrano w głosowaniu

W styczniu Volvo przeprowadziło głosowanie na stronie internetowej. Wzięło w nim udział 1 tys. osób. Do wyboru były trzy regiony kraju, w których w ramach inicjatywy firma zasadzi nowe drzewka. Szczególnie bliskie sercu internautów okazały się Tatry.

(fot. Volvo)

Wybór miejsca w Tatrach nie jest przypadkowy. Las niedaleko Doliny Chochołowskiej w 2013 roku został zniszczony przez wyjątkowo silny halny, który osiągał prędkość nawet do 200 km/h. Powalił on około 130 tysięcy drzew. W kolejnych latach szkód dokonały korniki. Obszar, który zostanie odnowiony, znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, przy drodze prowadzącej do samej doliny.

Jak podaje Volvo, wybrany teren zostanie odpowiednio przygotowany do odnowienia i następnie posadzone zostaną specjalnie dobrane gatunki drzew. W pierwszym okresie bardzo często niezbędne jest też ogrodzenie uprawy, w celu jej ochrony przed zwierzyną. Bardzo trudno jest wyhodować młode drzewka, jeżeli są one notorycznie ogryzane. Uszkadzane są najczęściej pączki szczytowe, drzewko nie może więc odpowiednio przyrastać. Oczywiście po osiągnięciu odpowiedniej wysokości drzew, płot zostanie zdemontowany.

Mamy nadzieję, że dzięki akcji Volvo, a także innym inicjatywom, las w Dolinie Chochołowskiej z czasem odzyska blask sprzed klęski.

Polecamy również:

Nowe Volvo S60. Dotykowy ekran w samochodzie – czy to w ogóle się sprawdza?

źródło: materiały prasowe