(fot. Audi)

Audi: Tesla jest na prowadzeniu pod względem oprogramowania i autonomicznej jazdy

Dyrektor generalny Audi, Markus Duesmann, przyznał, że w wybranych rozwiązaniach Tesla zauważalnie wyprzedziła pozostałych producentów. Ma to się jednak zmienić w ciągu kilku najbliższych lat.

Reklama

Tesla wpłynęła już na rynek motoryzacji

Samochodom Tesli można wiele zarzucić, ale trzeba przyznać, że firma Elona Muska ma już na koncie zauważalny wpływ na cały rynek motoryzacji. Po pierwsze, to właśnie Amerykanie sprawili, że elektryki przestały kojarzyć się ze słabymi pojazdami miejskimi. Po drugie, Tesla wniosła możliwości oprogramowania i systemów wspierających kierowcę na wyższy poziom.

Rozwój elektrycznych napędów, oprogramowania i autonomicznej jazdy sprawił, że Tesla nie jest postrzegana jako typowy producent samochodów. Dla wielu osób zespołowi Elona Muska znacznie bliżej jest do firm z Doliny Krzemowej. Co więcej, tego statusu i przede wszystkim opracowanej technologii, zaczęli zazdrościć najwięksi gracze na rynku motoryzacyjnym – Volkswagen, Mercedes czy BMW.

Elektryczne Audi.
Audi e-tron Sportback – w pełni elektryczny SUV. Wygląda świetnie, jest nowoczesny, ale pod względem zasięgu przegrywa z Teslą. (fot. Audi)

Duzi chłopcy nie tylko zaczęli zazdrościć, ale postanowili popracować nad sobą i dołączyć do elektrycznej rywalizacji. Należy dodać, że na zwrócenie się w kierunku elektryfikacji z pewnością miały również wpływ coraz bardziej rygorystyczne normy spalin nakładane przez Unię Europejską, ale to temat na inną, dłuższą dyskusję. Dodatkowo, oprócz elektryfikacji, producenci zaczęli coraz większą uwagę przywiązywać do cyfryzacji, nowoczesnego oprogramowania czy łączności z internetem.

Audi nie boi się pochwalić konkurencji

Wśród firm, które dołączyły do pościgu za Teslą, znajduje się Audi. Cóż, zbyt duża pewność siebie i początkowe postrzeganie zespołu Elona Muska jako mało znaczącego przeciwnika, mają dziś dla Niemców nieprzyjemne konsekwencje.

Producent, reklamujący się hasłem „Przewaga dzięki technice”, musi uznać, że to obecnie Tesla w wybranych aspektach oferuje wspomnianą przewagę. Przyznał to nawet dyrektor generalny Audi – Markus Duesmann stwierdził, że Tesla pod względem oprogramowania i autonomicznej jazdy wyprzedza pozostałych o dwa lata.

Elektryczne Audi.
Koncepcyjny Aicon, czyli baza dla Audi A9 E-tron. (fot. Audi)

Oczywiście Niemcy nie zamierzają odpuszczać. Według założeń, firma planuje dogonić Teslę w ciągu najbliższych czterech lat. W tym celu, Audi powołało zespół, który ma skupić się na pracy nad napędami elektrycznymi i zaawansowanymi systemami autonomicznej jazdy. Efektem prowadzonych prac ma być wydajny samochód elektryczny. Niewykluczone, że będzie to Audi E9 E-tron, który według nieoficjalnych informacji ma być prawdziwym pokazem możliwości inżynierów z Inglostadt.

Polecamy również: