Asics wyprodukuje inteligentne buty wyposażone w czujniki ruchu, drgań i ciśnienia powietrza

Japońska firma obuwnicza i odzieżowa Asics zdecydowała, że chce wejść na rynek inteligentnych butów. Podczas targów CES 2020 w Las Vegas przekazała kilka informacji o tym, czego możemy się spodziewać po nowym produkcie firmy.

Reklama

Inteligentne buty? Xiaomi już to miało

To nie pierwszy przypadek, gdy firma produkująca obuwie zamierza wprowadzić na rynek własny projekt inteligentnych butów. Xiaomi kilka lat temu zaprezentowało model inteligentnego obuwia – MIJIA Sports Shoes, który miał zaszyty w sobie niewielki chip zbierający dane z czujników. Jednak następne generacje tych butów, czyli MIJIA Sports Shoes 2 i MIJIA Sport Shoes 3, były tylko markowym obuwiem do biegania i nic więcej – bez żadnej warstwy elektronicznej.

Asics zamierza pójść w kompletnie innym kierunku i wyposażyło prototyp swoich smartbutów w szereg czujników. Obuwie oparte jest na modelu Evics Evoride, przeznaczonym dla biegaczy. Sensory mają ułatwić im analizę swojego biegu w czasie rzeczywistym, by móc na bieżąco korygować jego styl.

Reklama
(fot. News18)

Wśród czujników znalazł się sześcioosiowy sensor ruchu, czujnik ciśnienia barometrycznego i czujnik drgań. Dzięki nim będzie można określić nie tylko przebyty dystans, ale także to, ile energii zużyliśmy, stopień pronacji kostki, a także długość kroku, kadencję oraz sposób, w jaki stopy uderzają o podłoże.

Firma twierdzi, że buty powstałe przy współpracy z No New Folk Studio (dostawcą czujników), zostaną wprowadzone do sprzedaży w tym roku, choć nikt nie pisnął nawet słóweczka o spodziewanej cenie. Skoro jednak nawet modele Metaride startują z poziomu 1000 zł, nie spodziewałbym się, żeby buty naszpikowane elektroniką miałby być tańsze. Wręcz przeciwnie.

Czy łóżko może być smart? Xiaomi zamierza udowodnić, że jak najbardziej

źródło: news18.com
na zdjęciu głównym: Asics Guidesole