Czy łóżko może być smart? Xiaomi zamierza udowodnić, że jak najbardziej

Koncepcja inteligentnego domu zakłada sterowanie, z poziomu aplikacji mobilnej, większością znajdującej się w nim elektroniki użytkowej, ale też oświetlenia czy ogrzewania. Firma Xiaomi postanowiła rozszerzyć ją o kolejny element, którym będzie… smart łóżko sterowane z aplikacji Mijia.

Już 3 grudnia, na platformie Youpin, wystartuje akcja croudfoundinowa, z której środki posłużą do zaprojektowania i wyprodukowania inteligentnego łóżka. Pełna nazwa nowatorskiego mebla to Xiaomi Youpin Multifunctional Smart Electric Bed. W opisie pojawia się również druga nazwa: 8H Milan Smart Electric Bed. Wszystko fajnie, tylko cały czas pozostaje wątpliwość – w jaki sposób uczynić łóżko inteligentnym?

fot. Gizchina

Jego zasada funkcjonowania jest, co do zasady, po prostu rozwinięciem tego, co obecnie stosowane jest w łóżkach szpitalnych. Wykorzystują one silnik elektryczny, sterowany pilotem zdalnego sterowania, do regulacji wysokości oparcia. W przypadku łóżka od Xiaomi otrzymamy znaną ze szpitali regulację oparcia oraz drugi silnik, odpowiedzialny za wysokość materaca w miejscu, w którym zwykle spoczywają nogi.

Zgodnie z koncepcją Xiaomi, zarówno oparcie, jak i podnóżek będzie można płynnie regulować, odpowiednio w zakresie 60 i 30 stopni względem konstrukcji łóżka. Do wprowadzania zadanych parametrów może służyć, jak w szpitalu, pilot, albo aplikacja mobilna Mijia. Dodatkowo w pamięci aplikacji zapisanych będzie pięć predefiniowanych trybów: powierzchnia całkowicie płaska, zapobiegająca chrapaniu, do czytania, do oglądania telewizji i stan nieważkości. 

fot. Gizchina

Co ciekawe, producent jest nadzwyczaj pewny wytrzymałości swojego produktu. Konstrukcja łóżka wykonana zostanie z włókna szklanego, wspartego stalową ramą. Powierzchnia będzie obszyta tkaniną syntetyczną o nazwie Litchi – zdolną wytrzymać nawet 20 000 cykli ścierania. Dzięki zastosowanym materiałom żywotność mebla została określona na 10 lat.

Smart łóżko od Xiaomi dostępne będzie w dwóch wariantach – samo tatami oraz typowa, europejska sypialnia. Konstrukcja będzie wytrzymała – Xiaomi deklaruje, że jest w stanie wytrzymać ciężar do 1000 kg, z czego oparcie 75 kg.

fot. Gizchina

Ceny inteligentnego miejsca do spania zaczynają się od równowartości około 280 dolarów amerykańskich. Cóż… ja, przynajmniej na tą chwilę, pozostanę przy starym, poczciwym podkładaniu poduszek.

Źródło: Gizchina.com