Apple logo
iPhone XR (fot. Miłosz Lis / Tabletowo.pl)

Smartfonowy wyścig trwa w najlepsze. Apple odbiera Xiaomi drugie miejsce, ale lider pozostaje niedościgniony

Xiaomi świetnie poradziło sobie w przechwyceniu części klientów Huaweia, który dostał cios prosto w serce od władz USA w momencie osiągania świetnych wyników sprzedażowych. Na tyle świetnie, że chiński gigant w zeszłym kwartale zamienił się miejscami na podium z Apple, które do tej pory było drugim największym producentem smartfonów na świecie. Radość Xiaomi nie trwała jednak długo, ponieważ trzeci kwartał 2021 roku ponownie namieszał.

Apple i Xiaomi biją się o drugie miejsce…

Według najnowszych danych Canalys, trzeci kwartał zakończył się około siedmioprocentowym spadkiem dostaw smartfonów Xiaomi w porównaniu z rokiem 2020. Apple natomiast udało się odzyskać utraconą parę miesięcy wcześniej przewagę nad Chińczykami.

globalna sprzedaż smartfonów w trzecim kwartale 2021
(źródło: Canalys)

Pomogła tutaj z pewnością premiera iPhone’ów 13. Długi czas oczekiwania na dostawę spowodowany brakami chipów nie odstraszył klientów, a spora liczba zamówień na nowe smartfony zapewniła Apple wzrost dostaw o 14%.

Tuż poza podium znalazło się OPPO (wraz z OnePlusem), a zaraz za nim vivo. Obie marki również odnotowały wzrosty sprzedaży, dzięki którym przypada im po 11% globalnego rynku smartfonów. Wszyscy obecni na nim producenci sprzedali łącznie 325,5 miliona urządzeń w trzecim kwartale tego roku. Jest to liczba o 22,5 miliona mniejsza niż w analogicznym okresie 2020 roku.

globalna sprzedaż smartfonów w trzecim kwartale 2021
(źródło: Canalys)

…lecz lider rynku pozostaje nietknięty

Pomimo sporych zmian na rynku żaden producent wciąż nie jest w stanie przebić Samsunga. Południowokoreański producent od dłuższego czasu sprzedaje najwięcej smartfonów na świecie, a jego pozycja lidera wydaje się być wciąż niezagrożona.

Pomimo spadku liczby dostaw o 13% względem zeszłego roku, Samsung sprzedał aż 69,4 miliona smartfonów. To ponad 20 milionów urządzeń więcej niż Apple i ponad 25 milionów więcej niż Xiaomi. Sytuacja Samsunga mogłaby wyglądać jeszcze lepiej, gdyby na rynku pojawiły się nowe Galaxy Note’y czy też wyczekiwany przez wiele osób Galaxy S21 FE.

Producent starał się nadrobić nieobecność tych modeli na rynku tegorocznymi składanymi smartfonami, czyli Galaxy Z Flip 3 oraz Galaxy Z Fold 3. Te sprzedały się w łącznej liczbie ponad 3 milionów sztuk, lecz to wciąż zbyt mało by nadrobić wspomniane braki.

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w Chinach

Rynek chiński rządzi się swoimi prawami i, choć jest jednym z krajów, gdzie smartfonów sprzedaje się najwięcej, tamtejsza czołówka wygląda zupełnie inaczej, nie odzwierciedlając globalnych wyników producentów tych urządzeń.

sprzedaż smartfonów w Chinach w trzecim kwartale 2021
(źródło: Canalys)

Na początku 2021 roku Huawei stracił w Chinach pozycję lidera, a na jego miejsce wszedł vivo. Na drugim miejscu znajduje się OPPO, zaś trzecie było dotychczas okupowane przez Xiaomi. Dość niespodziewanie jednak, w trzecim kwartale 2021 roku znalazł się na nim Honor, który sprzedał o 4,3 miliona smartfonów więcej niż Xiaomi.

Mimo to, również w Chinach sprzedaż smartfonów okazała się być niższa niż rok wcześniej. W stosunku do analogicznego okresu w 2020 roku, spadła ona o 5% i wyniosła 78,8 miliona sztuk.