(fot. Mateusz Budzeń, Tabletowo.pl)

Co dalej z iSamochodem? Pomóc Apple może zakup startupu Drive.ai

Własny samochód autonomiczny lub pojazd napędzany silnikiem elektrycznym to jeden z tematów, który powraca chyba w każdym roku, w kontekście przyszłych planów Apple. Jak do tej pory firma z Cupertino nie przedstawiła własnego auta i możliwe, że nie szybko się to zmieni. Jednakże, prace nad technologią autonomiczną mogą niebawem znacząco przyśpieszyć.

Co dalej z Project Titan?

Pod nazwą Project Titan ma kryć się pierwszy samochód z logo nadgryzionego jabłka, a przynajmniej tak wskazują niektóre niepotwierdzone informacje. Firma Tima Cooka ma bowiem pracować nad własnym pojazdem, który ma odczuwalnie wpłynąć na rynek motoryzacji.

Reklama

Jak już przed chwilą wspomniałem, przecieki o autorskim iSamochodzie jak na razie nie zostały potwierdzone. Nie oznacza to jednak, że w Cupertino nie pracuje się nad rozwiązaniami dla motoryzacji. Nawet jeśli nie zostaną one wykorzystanie w produktach Apple, to przecież zawsze można spróbować sprzedać technologię dużym producentom samochodów, jak Volkswagen czy BMW.

Co ciekawe, na początku tego roku dowiedzieliśmy się, że Apple zwolnił ponad 200 pracowników z zespołu pojazdów autonomicznych. Wiele osób odczytało tę decyzję jako wycofanie się z rozwoju technologii dla samochodów lub znaczne zmniejszenie zasobów na ten dział. Niekoniecznie musi się tak stać.

Apple nie zamierza odpuszczać rynku motoryzacyjnego?

Firma Tima Cooka, mimo wcześniejszych informacji o zwolnieniu pracowników, może mieć jednak ambitne plany związane z rynkiem motoryzacyjnym. Według Bloomberga, Apple przygotowuje się do kupienia startupu Drive.ai, który specjalizuje się w rozwijaniu autonomicznych samochodów.

Duże zmiany w Apple CarPlay: tak wygląda nowy, znacznie lepszy interfejs

Transakcja miałaby pozwolić Apple na zyskanie wielu doświadczonych inżynierów. Mogliby oni następnie znacząco wpłynąć na przyśpieszenie prac nad technologią dla autonomicznego pojazdu.

Obie firmy nie potwierdziły doniesień o ewentualnych negocjacjach. W związku z tym, trudno teraz ocenić, jak wielu pracowników miałoby zasilić zespół Apple. Niewykluczone jednak, że może to być znaczna część doświadczonych inżynierów z Drive.ai.

Czy w związku z tym zobaczymy wreszcie iSamochód? Niekoniecznie, bowiem wciąż głównym celem może być tylko rozwój rozwiązań, które zostaną następnie sprzedane. Z drugiej jednak strony, Mig-Chi Kuo, który dostarczył wielu sprawdzonych przecieków dotyczących premier Apple, uważa, że samochód jest w fazie rozwoju, a jego premiera ma nastąpić około 2023-2025 roku.

*Na zdjęciu tytułowym aplikacja BMW na Apple Watcha. 

źródło: The Next Web, Bloomberg