(fot. pixabay.com)

iPhone’y ponownie w dół, ale mimo tego przychody Apple są rekordowe

Apple przedstawiło wyniki finansowe za czwarty kwartał roku fiskalnego 2019. Mimo iż sprzedaż iPhone’ów ponownie spadła, to udało się osiągnąć rekordowe przychody.

Wyniki są naprawdę imponujące

Cóż, Apple jeszcze nie upada i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić. Pod względem przychodów ostatnie trzy miesiące okazały się najlepszymi w historii – 64 mld dolarów, co oznacza wzrost o 2% w porównaniu z czwartym kwartałem 2018 roku. Zysk wyniósł natomiast 13,69 mld dolarów, czyli mniej niż w poprzednim roku – 14,12 mld dolarów.

Mimo iż iPhone wciąż jest najbardziej dochodowym produktem w portfolio firmy, to zainteresowanie nim powoli spada. Apple nie chwali się już liczbą sprzedanych modeli, ale wiemy, że ten dział przyniósł 33,4 mld dolarów, a więc o ponad 3 mld mniej niż rok temu. Spadek zaliczyły również komputery Mac, które wygenerowały 6,99 mld dolarów.

Nie wszystkie urządzenia z logo nadgryzionego jabłka muszą ostatnio pogodzić się ze spadkami. Wzrosły przychody z iPadów – 4,66 mld dolarów i znaczy skok zaliczył dział Wearables, Home and Accessories, który obejmuje m.in. Apple Watcha czy słuchawki AirPods – 6,52 mld dolarów.

(fot. Apple)

Przychody z usług, które stały się drugim filarem finansowym Apple, ponownie odczuwalnie wzrosły. W czwartym kwartale roku fiskalnego 2019 wyniosły one 12,51 mld dolarów. Prawdopodobnie w najbliższej przyszłości będzie jeszcze lepiej – firma Tima Cooka uruchomiła niedawno Apple Arcade, a 1 listopada startuje Apple TV+.

Jak wypada Apple w poszczególnych regionach? Nie powinno być zaskoczeniem, że firma jest kochana w obu Amerykach, gdzie zarobiła 29,32 mld dolarów. Z kolei w Europie zauważalny jest nieznaczny spadek – 14,94 mld dolarów. W Chinach przychody utrzymały się na bardzo zbliżonym poziomie – 11,13 mld dolarów.

Kolejny kwartał będzie równie dobry?

Za trzy miesiące poznamy, jak faktycznie przedstawia się zainteresowanie nowymi iPhone’ami. Obecnie nie znamy żadnych szczegółów, ale nieoficjalne źródła wskazują na dobrą sprzedaż podstawowego iPhone’a 11.

Apple jest pewne siebie i prognozuje, że pierwszy kwartał roku fiskalnego 2020 zakończony zostanie z przychodem na poziomie 85,5-89,5 mld dolarów w porównaniu do 84,3 mld w Q1 2019.

źródło: Apple, The Verge