Apple A14 Bionic chip
Apple A14 Bionic (źródło: Apple)

Innowacje Apple są niewidoczne dla oczu – największe znaczenie mają procesory 5 nm

Wszyscy ci, którzy uważają, że „Apple” się kończy, nie dostrzegają chyba, w jak znakomitej formie jest ta firma. Wkrótce będzie w jeszcze lepszej, co potwierdzają zamówienia na procesory produkowane w litografii 5 nm – dla niektórych firm wciąż trudnej do osiągnięcia.

Dominacja wydajnościowa Apple

Procesory Apple od zawsze były bardzo mocne i wydajnością mniej lub bardziej przewyższały układy produkowane przez Qualcomma czy MediaTeka. Na przykład ubiegłoroczny A13 Bionic, mimo tego, że nie jest chipem najnowszym, wciąż może stawać w szranki ze świeżynką Qualcomma – Snapdragonem 888.

Procesor Apple A13 Bionic – porównanie wydajności GPU

Apple nie produkuje procesorów na własną rękę – fabryki, w których powstają nowe chipy A14 należą do chińskiego TSMC. Innym klientem tego giganta jest na przykład Huawei. Jednak z powodu dwóch czynników: silnego rozwoju Apple oraz osłabienia pozycji Huawei, TSMC będzie w przyszłym roku pracować głównie dla Tima Cooka.

Serce TSMC należy w 2021 roku do Apple

Oczywiście TSMC nie będzie w przyszłym roku produkować wyłącznie dla Apple. Jednak jak donoszą źródła, aż 80% wyprodukowanych procesorów 5 nm, będą stanowić chipy dla giganta z Cupertino. Chodzi o modele A14 i A15 Bionic. Te drugie będą montowane w iPhone’ach 13. Oprócz tego, Apple zarezerwowało także sporo procesorów M1, których wydajność jest godna słów uznania.

Apple A14 Bionic
Apple A14 Bionic

Dzięki tak wielkiemu zapotrzebowaniu Apple na chipsety, przychody TSMC mogą osiągnąć w przyszłym roku rekord. Oprócz tego, chińska firma zamierza uruchomić wkrótce produkcję procesorów w 3 nm procesie technologicznym. Powinny być one od 10 do 15 procent szybsze od układów 5 nm oraz od 20 do nawet 25 procent bardziej wydajne energetycznie.

Apple z radością wykorzysta procesory 3 nm, ale to na pewno kwestia 2022, a może nawet 2023 roku. Dzięki wykorzystaniu najnowszych możliwości technologicznych, gigant z Cupertino wciąż może nazywać się innowatorem, choć obecnie słowo to zmieniło nieco znaczenie w kontekście Apple. Teraz firma ta prowadzi w dziedzinach, których nie widać na pierwszy rzut oka.