Apple to mistrzowie ściemy. Czy M1 Max naprawdę jest w stanie pokonać mobilne RTX-y?

Wraz z początkiem tego tygodnia w ramach konferencji Apple Unleashed, firma zaprezentowała MacBooki Pro w wersji 14 oraz 16 cali. Laptopy będą wyposażone w całkowicie nowy procesor Apple M1 Max. Jak okazuje się, najnowszy układ giganta z Cupertino jest bardzo wydajny, ale czy może konkurować z dedykowanymi kartami NVIDIA GeForce RTX?

Apple M1 Max w porównaniu z kartami GeForce RTX

Najnowszy, flagowy chip dedykowany tegorocznym laptopom z serii MacBook od Apple, jest produkowany w kilku konfiguracjach. Najmocniejsza ma na pokładzie 32-rdzeniowy zintegrowany układ graficzny, gdzie każdy rdzeń został wyposażony w 16 jednostek wykonawczych. Co więcej, pojedyncza jednostka EU składa się z 8 ALU, dając łącznie 4096 jednostek arytmetyczno-logicznych (ALU).

(źródło: Apple)

Podczas prezentacji Apple stwierdziło, że topowy Apple M1 Max (z 32 rdzeniami GPU, TDP = 60 W) może powalczyć z mobilnym układem GeForce RTX 3080 (o TDP 160 W). To bardzo odważne porównania, ale czy będą miały one przełożenie w realnych warunkach?

Apple M1 Max vs RTX 3080
(źródło: Apple)

Porównanie flagowego czipu Apple wraz z mobilnymi GeForce RTX 3070 i 3080 zostało przeprowadzone w programie GFXBench. M1 Max został przetestowany w oparciu o system Mac OS X z API Metal, natomiast 3070, 3080 – na Windowsie z API OpenGL oraz DirectX. Poniżej zamieszczam tabakę z wynikami.

Apple M1 Max
(źródło: 3dcenter)

Jak widać, w niektórych testach układ graficzny M1 Max wygrywa z topowym mobilnym GPU NVIDII, jednak warto zaznaczyć, że benchmark GFXBench został stworzony z myślą o smartfonach, a nie nowoczesnych, dedykowanych kartach graficznych. Apple specjalnie wybrało właśnie ten test syntetyczny.

Apple jest mistrzem umiejętnego przedstawiania faktów

Do sieci trafił też zrzut ekranu z porównaniem GPU z Apple M1 Max wraz ze średniopółkowym mobilnym GeForce RTX 3060. Czip giganta z Cupertino w teście Geekbench OpenCL uzyskał 60412 punkty, a karta NVIDII 91426 punktów, wyróżniając się ponad 51% wyższą wydajnością.

Apple M1 Max vs RTX 3060
(źródło: Geekbench)

Zapewnienia Apple’a okazują się więc chwytem marketingowym, bowiem prezentując układ pokazali wyniki z jedynego benchmarku, gdzie ich zintegrowany GPU był w stanie pokonać GeForce RTX 3080. Jednak jak się okazuje, tego typu karta graficzna nie jest w stanie osiągnąć wydajności topowego mobilnego RTX-a 3080, a nawet 3060.

Warto także wspomnieć, że nadchodzące, 16-calowe MacBooki Pro wyposażone w czip Apple M1 Max otrzymają całkowicie nowy tryb wysokiej wydajności. Funkcja przyda się w bardziej wymagających zadaniach, gdzie użytkownik potrzebuje dodatkowe kilka procent do wydajności, naturalnie tryb spowoduje większe nagrzewanie się czipu, przez co urządzenie będzie pracowało zdecydowanie głośniej.