Apple Event 9 września – jak oglądać i czego się spodziewać

Konferencję możesz obejrzeć również na urządzeniu z Windows 10!

Apple już za dwa dni (w środę, 9 września) o godzinie 19:00 naszego czasu szykuje dla nas kolejną wielką konferencję. Wydarzenia dotyczące produktów firmy z logiem nadgryzionego jabłka idą zazwyczaj w parze z dość dużym rozgłosem. Wszystko to dlatego, że Apple ma wielkie grono zwolenników, na które zapracowało sobie zarówno jakością oferowanych produktów, jak i genialnym marketingiem. To, co wyróżnia tę konferencję to fakt, że po raz pierwszy będzie można obejrzeć ją legalnie na urządzeniu innym niż to zawierające logo jabłka. W tym artykule opiszę jak obejrzeć ten event oraz mniej więcej czego można się na nim spodziewać.

Mam wrażenie, że na Tabletowo znajduje się dość mało treści dotyczących firmy z Cupertino i jej produktów, czego powodem na pewno jest jasno określony i dość wąski zakres materiału, który chcemy publikować na łamach naszego serwisu. Chodzi mi tutaj o to, że nie piszemy o telefonach z ekranami mniejszymi niż 5 cali, a do tej pory tylko iPhone 6 Plus łapie się powyżej tego kryterium. Tak samo jak o małych telefonach, nie piszemy też o laptopach (MacBook) oraz innego rodzaju komputerach (iMac), czy też gadżetach związanych z multimediami na dużym ekranie (Apple TV), a także smartzegarkach (Apple Watch), co w zasadzie niedługo ma się zmienić (tylko ciii, bo w zasadzie nie wiem, czy nie dostanę od Kasi sztachetą za ujawnianie takich poufnych danych!). W ten oto sposób wyeliminowaliśmy praktycznie 80% z palety urządzeń oferowanych przez Apple i zostały nam tylko iPady, których pozyskanie na testy jest niezwykle trudne. Pomimo tego wszystkiego stwierdziłem, że konferencja Apple jest bardzo fajnym wydarzeniem, które powinno zainteresować każdego geeka, a myślę, że właśnie tacy ludzie czytają Tabletowo, więc warto Was o nim poinformować.

Czego możemy się spodziewać?

Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym elementem środowej konferencji będzie nowa seria smartfonów – iPhone 6s i 6s Plus. Telefony stanowią największą część przychodów Apple, a 9 września to czas, który jest już bardziej niż odpowiedni do wprowadzenia nowych słuchawek. Nowe iPhone’y mają być wyposażone w ekrany z technologią Force Touch, umożliwiającą ubsługę przy różnych poziomach nacisku, znaną już z Apple Watcha, gładzików w MacBookach, a także Huawei Mate S czy jedynie dopiero zapowiedzianego ZTE Axon Mini. Ponadto można spodziewać się procesorów A9 i większej ilości pamięci RAM (2GB), choć jak wiemy system iOS nie jest tak bardzo łakomy na kolejne gigabajty pamięci operacyjnej. Wiele ludzi narzeka na to, że iPhone jednak zaczyna już trochę odstawać od konkurencji pod względem aparatów. Możliwe, że Apple zamierza rozwiązać ten problem oferując 12-megapikselowy aparat iSight, będący rzekomo komponentem składającym się z 5 soczewek. Jeżeli chodzi o wideo to plotki wskazują na rozdzielczość 4K. Przedni aparat FaceTime ma posiadać matrycę 5 Mpix, umożliwiać nagrywanie w Full HD i oferować doświetlającą diodę LED, w co osobiście nie wierzę. Jeżeli chodzi o design to nie spodziewam się wizualnie większych zmian, no może poza wprowadzeniem różowej wersji kolorystycznej, której rendery fruwają po sieci już od jakiegoś czasu. Co innego w środku, bo to, czego nie widać, jest zdecydowanie do poprawy, a mówię tutaj o #bendgate, czyli wyginaniu się iPhone 6 Plus. Apple musi coś z tym zrobić, bo pomimo licznej propagandy ten problem istnieje. Możliwe, że Apple zastosuje inny rodzaj aluminium oraz wzmocni słabe punkty. Jak to wpłynie na grubość i wagę? Czas pokaże.

Teoretycznie najważniejsze dla Apple są iPhone’y, ale dla nas na Tabletowo liczą się bardziej tablety – iPady! Tutaj mamy mocny znak zapytania, bo informacje o nowych iPadach są jeszcze mniej pewne niż inne, o których napisałem w tym artykule. Mówi się o nowym iPadzie Pro z 12.9-calowym ekranem o wysokiej rozdzielczości i procesorze Apple A9 wspomaganym 2 GB RAMu. Do tego wszystkiego aparat 8 Mpix, USB Type-C, 4 głośniki i Apple Pen (?), czyli nic innego jak rysik. Wraz z dużym bratem pojawić ma się mini 4, czyli wersja dla osób, którym nie pasowałby 12.9″ kolos.

Już na ostatniej konferencji Apple na WWDC 2015 spodziewaliśmy się nowego Apple TV 4-generacji i jakiejś nowej platformy telewizyjnej, analogicznej do Apple Music. Przed samą konferencją wyciekła jednak informacja, że Apple najzwyczajniej w świecie nie jest na to jeszcze gotowe.

Nie pozostaje nam nic innego jak powtórzyć i jedynie lekko uaktualnić tamte plotki. Tak więc Apple TV ma mieć nowego, bardziej zaawansowanego pilota, posiadającego wieloosiowy czujnik ruchu (działający w grach), gładzik, dwa dodatkowe przyciski i mikrofon (do obsługi Siri). A właśnie… Siri ma być w nowej generacji bardzo ważną częścią interfejsu Apple TV. Od strony specyfikacji spodziewamy się procesora A8 i 1 GB pamięci RAM, jak w iPhone 6 i iPod Touch 6-gen.

Czy coś poza tym? Poczekajcie do środy, oglądajcie i spodziewajcie się wszystkiego :)

Jak obejrzeć?

Tak jak napisałem we wstępie – 9 września godzina 19:00 polskiego czasu. Wybierzcie jedną z poniższych opcji:

  1. Masz iPhone, iPad lub iPod Touch z iOS 7 lub nowszym, Maca z Safari w wersji 6.0.5 lub nowsze na systemie OS X 10.8.5 lub nowszym, Apple TV 2 lub 3 generacji z oprogramowaniem w wersji 6.2 lub nowszej. W takim przypadku możesz skorzystać mobilnie z aplikacji Apple WWDC z iTunes lub oglądać bezpośrednio w Safari na stronie http://www.apple.com/live/.
  2. Masz komputer z Windows 10! W takim przypadku po raz pierwszy masz okazję obejrzeć „normalnie” bez konieczności posiadania urządzenia Apple. Wszystko to dzięki obsłudze technologii HTTP Live Streaming (HLS) przez nową przeglądarkę od Microsoft – Edge. W tym przypadku również wystarczy tylko wejść na stronę http://www.apple.com/live/, oczywiście przez wyżej wymienioną przeglądarkę!
  3. Nie masz komputera z Windows 10. W takim przypadku musisz korzystać ze starego sposobu, bo niestety Microsoft Edge działa tylko i wyłącznie na najnowszej wersji systemu Windows. Pobierz VLC Player (z dowolonego źródła), zakładka Media -> Open Network Stream… -> i podajesz ten link http://p.events-delivery.apple.com.edgesuite.net/15pijbnaefvpoijbaefvpihb06/m3u8/atv_mvp.m3u8 lub ściągasz plik na dysk i odpalasz go jak zwykły film w VLC.
  4. Chcesz oglądać na Androidzie. VLC Player ma swoją wersję dla Androida dostępną w Play Store. Reszta analogicznie jak w punkcie 3.

Jak zawsze podczas wszelakich konferencji (nie tylko Apple) jestem bardzo aktywny na moim Twitterze, więc jeżeli chcecie tam ze mną podyskutować lub nie będziecie mieli jak oglądać, a chcielibyście wiedzieć co się dzieje, to zapraszam! :)