(fot. Apple)

Ładowarka Apple AirPower została uśmiercona… po raz drugi

Pamiętacie jeszcze ładowarkę AirPower? Została ona zapowiedziana przez Apple kilka lat temu i do tej pory jej nie zobaczyliśmy. Niewykluczone, że całe przedsięwzięcie nigdy nie zostanie zrealizowane.

Mata ładująca z Cupertino anulowana po raz pierwszy

W 2017 roku, wraz z iPhonem X, firma Tima Cooka pokazała bezprzewodową ładowarkę AirPower. Owszem, nie była to pierwsza mata ładująca, ale projekt Apple był ambitniejszy od rozwiązań konkurencji.

Celem był stworzenie ładowarki, mogącej zapewnić dostarczanie energii do trzech urządzeń jednocześnie, niezależnie od ich położenia na powierzchni maty. Pojawiały się nawet informacje, że ładowarka ma automatycznie rozpoznawać, jakie dokładnie urządzenie jest obecnie ładowane i ma się komunikować z iPhonem.

Mata ładująca Apple AirPower
(fot. Apple)

Cóż, aby spełnić powyższe założenia, ładowarka musiała być wyposażona m.in. w minimum kilka nachodzących na siebie cewek ładujących. Prawdopodobnie okazało się to zbyt dużym wyzwaniem dla inżynierów Apple, którzy musieli umieścić cewki w smukłej konstrukcji, a przy tym poradzić sobie z odprowadzaniem nadmiaru ciepła.

Finalnie mata ładujące AirPower została anulowana. Według oficjalnego komunikatu Apple, ładowarka nie spełniała wysokich standardów jakości i nie mogła być wprowadzona do sprzedaży.

Nowa nadzieja i ponowne uśmiercenie AirPower

Owszem, bezprzewodowa ładowarka z Cupertino została anulowana, ale szybko pojawiły się nieoficjalne informacje o dalszym rozwoju projektu. Tym razem jednak mata ładująca miała być „urządzeniem mniej efektownym” – miała dostarczać energię do maksymalnie dwóch urządzeń jednocześnie.

Niewykluczone, że projekt „AirPower Mini” także został anulowany. Według Jona Prossera, znanego z ujawniania najbliższych planów Apple, mata ładująca została wykreślona z kalendarza Apple na 2021 rok. Co więcej, pojawiają się informacje, że wstrzymano dalsze testy prototypów.

Apple MagSafe Duo
MagSafe Duo (fot. Apple)

Niestety, nie poznaliśmy szczegółów zmiany planów Apple. Niewykluczone jednak, że projekt nadal sprawiał problemy. Możliwe także, że do jego anulowania przyłożyła się ładowarka MagSafe Duo, która niebawem zostanie wprowadzona do sprzedaży. Umożliwi ona ładowanie dwóch urządzeń jednocześnie, aczkolwiek w nieco innej formie niż miałaby to robić mata AirPower.

Polecamy również: