mObywatel aplikacja
źródło: Cyfryzacja KPRM

Nowości w aplikacji mObywatel – przechowacie w niej też bilety na pociąg

Pojawiła się nowa funkcja w rządowej aplikacji mObywatel. Od teraz użytkownicy mogą przechowywać w niej bilety na pociągi, kupione za pośrednictwem platformy Bilkom. Usługa obejmuje takich przewoźników, jak PKP Intercity, trójmiejskie PKP SKM oraz Polregio.

Zmian ciąg dalszy

Aplikacja mObywatel kilka miesięcy temu znacząco się zmieniła. Wirtualny portfel z dokumentami nie tylko przeszedł mocny lifting w kwestii designu, ale również w zakresie dostarczanych informacji. Dane takie, jak: adres zameldowania, nazwisko rodowe czy imiona obojga rodziców, które czasem mogą przydać się nie tylko w urzędzie, są już dostępne na tej platformie.

Aplikacja mObywatel - Nowa wersja - screenshot YT: Cyfryzacja KPRM
fot. Cyfryzacja KPRM

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, która obecnie sprawuje pieczę nad aplikacją, skupiła się także na ujednoliceniu nazw poszczególnych funkcji aplikacji. Moduł o nazwie mTożsamość, odnoszący się do sekcji z wirtualnym dowodem osobistym, zmienił nazwę na mObywatel. Zmiana ta była czysto kosmetyczna, ale większość osób i tak używała tego nazewnictwa już wcześniej, często nieświadomie.

Bilety na pociąg z Bilkom w aplikacji mObywatel

Od teraz w aplikacji mObywatel mamy możliwość przechowywania biletów na przejazdy pojazdami kolei, które zostały zakupione za pośrednictwem platformy Bilkom. Obsługiwany jest także serwis tworzony przez spółkę PKP Informatyka – Koleje Wielkopolskie.

Niestety, obecnie integracja pozwala tylko i wyłącznie na przechowywanie zakupionych biletów i okazywanie ich w trakcie kontroli. Niewykluczone, że w przyszłości w aplikacji znajdzie się także opcja kupowania biletów uprawniających do przejazdu.

aplikacja mObywatel
Teraz mObywatel umożliwi także przechowywać bilety na pociąg (fot. Ministerstwo Cyfryzacji)

Bilkom to rodzaj platformy umożliwiającej ominięcie kolejek przed dworcowymi kasami. Konkurencją dla opisanego rozwiązania są chociażby takie firmy, jak SkyCash, Koleo czy mPay. Obecnie przez Bilkom można kupić bilety na pociągi PKP Intercity, Polregio i PKP SKM w Trójmieście.

Aplikacja mObywatel cieszy się coraz większą popularnością. Rządowa aplikacja może się w tej chwili pochwalić liczbą ponad 2,5 mln użytkowników. Oprócz dowodu osobistego, wirtualny portfel na dokumenty pozwala także m.in. przechowywać prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu czy też elektroniczne recepty wpisane do IKP.

Najnowsza wersja mObywatel jest już dostępna w sklepach z aplikacjami. Znajdziecie ją w Google Play i AppStore.