Aplikacja BILKOM już wkrótce poinformuje o opóźnieniu naszego pociągu

Podróżowanie pociągiem po Polsce zazwyczaj niesie ze sobą porównywalnie dużo radości co frustracji. Piękne krajobrazy często przeplatają się z okropnie długimi opóźnieniami składów, które nierzadko zaniżają opisywane przez przewoźników standardy. Wszystko jednak wskazuje na to, że nie tylko Google postanowiło wstawić się za osobami preferującymi środki transportu publicznego. Już wkrótce spóźniające się pociągi nie będą frustrować aż tak bardzo, jak miejsce to ma teraz.

Reklama

Ulga w cierpieniu – koniec z nieoczekiwanymi opóźnieniami

Nic tak nie irytuje jak nieoczekiwane opóźnienie, o którym dowiadujemy się dopiero kilkanaście minut po przewidywanej godzinie przyjazdu pociągu.

PKP stara się maksymalnie ułatwić życie swoim klientom. Pod koniec zeszłego roku do użytku w pociągach weszła aplikacja mObywatel, a teraz aktualizacji doczeka się oficjalna usługa Polskich Kolei Państwowych. BILKOM to wprowadzony w 2012 roku i tworzony przez PKP Informatykę serwis, który umożliwia zakup biletów kolejowych przez internet. Dostępny jest zarówno na smartfonach w formie aplikacji, jak i w wersji przeglądarkowej na komputerach osobistych.

Od stycznia bieżącego roku deweloperzy usługi testują funkcję, która w przypadku opóźnienia pociągu o więcej niż 5 minut wyśle na telefon lub skrzynkę mailową stosowne powiadomienie. Pozwoli to pechowym podróżnikom lepiej zaplanować czas, który spędzić będą musieli na dworcu.

Nie wiadomo kiedy powiadomienia zostaną udostępnione dla wszystkich użytkowników, jednak testy nie powinny zająć zbyt długo.

Dalsze plany na rozwój BILKOM

Choć BILKOM w swojej pierwotnej formie ujrzał światło dzienne już prawie osiem lat temu, to założenia usługi znacznie się zmieniły. PKP planuje rozwijać serwis w kierunku uczynienia go potężnym, rozbudowanym narzędziem dla osób chcących dokładnie zaplanować sobie całą podróż łącznie z zakupem wszystkich niezbędnych biletów bez zbędnego przeszukiwania stron kilku przewoźników w jednym czasie.

W zaawansowanym stadium rozwoju znajduje się również funkcja wynajmu pojazdów znajdujących się w okolicy dworców kolejowych. W przyszłości BILKOM ma pozwolić na wynajem rowerów, samochodów czy elektrycznych hulajnóg. Ciekawe, czy PKP przewidziało problemy finansowe niektórych wypożyczalni samochodów, które mogłyby być głównym partnerem we wprowadzaniu zunifikowanych wypożyczalni dla strudzonych podróżników.

Źródło: nakolei.pl