(fot. pixabay.com)

Android Q i przechwytywanie dźwięku – nadchodzą pozytywne zmiany

Android Q przynosi niemal 50 nowych funkcji i zmian skupiających się na bezpieczeństwie i prywatności, co wyraźnie pokazuje, że ten aspekt jest niezwykle ważny dla Google w nadchodzącej dużej aktualizacji. Usprawnienia obejmują chociażby opcje związane z przechwytywaniem dźwięku.

Nowy Android i przechwytywanie dźwięku

Zmiany dotyczące obsługi nagrywania dźwięku zostały wyjaśnione przez Google w nowym poście umieszczonym na oficjalnym blogu Android Developers. W tekście skierowanym dla programistów, firma wyjaśnia, że w celu wdrożenia niezbędnych poprawek zostało stworzone API o nazwie AudioPlaybackCapture.

Reklama

Zadaniem nowego API jest ułatwienie aplikacjom przechwytywania dźwięku generowanego przez system i inne aplikacje. Gdzie to może znaleźć zastosowanie? Jak słusznie zauważa Google, dobrym przykładem jest Live Caption, czyli technologia generowania napisów i tłumaczeń w wielu materiałach. Dzięki nowemu API funkcja może przechwycić dźwięk z filmu odtwarzanego na urządzeniu z Androidem, aby następnie na jego podstawie stworzyć dopasowane napisy. Kolejnym zastosowaniem może być też nagrywanie i transmitowanie materiałów z gier.

(fot. Google)

Nowe API to nie tylko szereg ulepszeń w kwestii przechwytywania dźwięku, ale także bardziej rozbudowane opcje prywatności. Po pierwsze, Android Q prosi użytkownika o wyrażenie zgody na nagrywanie dźwięku – dostępne opcje to pozwól, odmów oraz odmów i nigdy nie pytaj. Po drugie, po wyrażeniu zgody i nadaniu aplikacji niezbędnych uprawnień, za każdym razem wyświetlany jest komunikat ostrzegający o zagrożeniach podczas nagrywania dźwięku – aplikacja może bowiem zdobyć sporo wrażliwych danych, jeśli użytkownik nie zachowa odpowiedniej ostrożności.

Po wyrażeniu zgody i zapoznaniu się z komunikatem, na górnej systemowej belce pojawia się wyraźna ikona informująca, że aplikacja właśnie nagrywa dźwięk. Znika ona dopiero po zakończeniu przechwytywania audio. Celem jest informowanie użytkownika, aby zwracał uwagę na słowa i wszystkie inne dźwięki.

(fot. Google)

Twórcy aplikacji powinni jeszcze pamiętać o jednej rzeczy. W przypadku oprogramowania celującego w poziom API 28 lub starszy musi pojawić się wyraźne wyrażenie zgody, aby inne aplikacje zewnętrzne mogły domyślnie przechwytywać dźwięk. Z kolei w przypadku API 29 dostępne są pewne wyjątki, które obejmują wybrane kategorie użycia – media i gry.

Android Q i sporo innych nowości

Nowe duże wydanie systemu operacyjnego Google przynosi m.in. systemowy ciemny motyw, nowe opcje dla rodziców, funkcję Screen Continuity i wiele innych usprawnień. Interesująco zapowiadają się również zmiany w nawigacji po systemie.

Google mówi, co nowego przyniesie Android 10 Q

źródło: 9to5Google, Android Developers