fot. Android Developers Blog

Android Q dostanie nowe menu Bluetooth. Będzie też większy nacisk na bezpieczeństwo

Dopiero co pisałem Wam o „przełomowej nowości„, jaką ma być dodanie do Androida R przewijanych zrzutów ekranu, a już pokazały się kolejne nowości. Tym razem dotyczą one tegorocznego Androida Q. Co jednak ważniejsze, mówimy tu o zmianach, które wiele osób przywita bardzo przychylnie.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że Google wreszcie znacząco przebuduje menu urządzeń Bluetooth. Moduł ten zaczyna odgrywać coraz to większe znaczenie, dlatego też ruch giganta z Mountain View wydaje się być jak najbardziej zasadny. Jak sugeruje serwis źródłowy, menu zostanie przebudowane w taki sposób, aby trafiało jeszcze lepiej w gusta wszystkich tych, którzy korzystają z takich rozwiązań, jak słuchawki bezprzewodowe. Ciekawie wygląda planowana funkcja powiadomień, która ma być wyświetlana podczas pierwszego połączenia akcesorium z naszym smartfonem.

Warto mieć też na uwadze chęć wprowadzenia przez Google ulepszonego standardu szybkiego parowania urządzeń. W zeszłym tygodniu zarówno Google, jak i Qualcomm ogłosiły, że będą opracowywać nowe chipy, które ułatwią producentom słuchawek korzystanie z nowego standardu, co oczywiście ma się przełożyć na jeszcze łatwiejsze łączenie podzespołów z Androidem oraz Asystentem Google. W niedalekiej przyszłości ma także pojawić się funkcja znajdowania urządzeń, gdzie z ostatnią lokalizacją sprzętu będzie można zapoznać się na Mapach Google. Zapominalscy dostaną też możliwość wywołania zagubionego urządzenia w formie komunikatu dźwiękowego.

Wiemy też, że Android Q postawi jeszcze większy nacisk na bezpieczeństwo danych użytkownika. Producent zamierza wprowadzić funkcję szyfrowania Adiantium, będącego alternatywnym algorytmem szyfrującym dla urządzeń z niższych półek cenowych, które nie obsługują szyfrowania AES. Nie jest to rozwiązanie tak bezpieczne, jak wywołany przed chwilą AES, jednak benchmarki zdają się potwierdzać, że Adiantum działa aż pięć razy szybciej. W Androidzie Q dla low-endów mid-endów będzie natywne. Powinno to dość mocno wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa danych użytkowników, którzy nie chcą wydawać na telefon zbyt wygórowanych kwot.

Fot za: XDA Developers

Producent optymalizuje też komunikację z innymi urządzeniami w standardzie TLS 1.3. Jest to najnowszy standard kryptograficzny dostępny w sieci, który oficjalnie ujrzał światło dzienne w drugiej połowie 2018 roku. Nowa wersja postawiła nacisk na prywatność przy wymianie danych, jest to też rozwiązanie szybsze niż TLS 1.2. Szacuje się, że wzrost prędkości może osiągać nawet i 40%. Funkcja będzie aktualizowana bezpośrednio z poziomu Google Play.

Android Q bez przycisku wstecz. Może go zastąpić gest inspirowany obsługą iPhone’a

Kolejną z nowości jest ograniczenie uruchamiania danych w tle. W Androidzie Q aplikacje, które nie spełnią restrykcyjnych warunków, nie będą mogły automatycznie uruchamiać żadnych działań, gdy urządzenie będzie odblokowane. Użytkownik będzie musiał zobaczyć powiadomienie, które będzie zajmowało pełen ekran. Jeśli posiadacz telefonu wyrazi zgodę na dopuszczenie wskazanego programu do trybu pracy w tle, program będzie mógł wykonywać tego typu działania w przyszłości.

Fot za: XDA Developers

Kończąc, warto zwrócić uwagę na ograniczenia dostępu do schowka aplikacji w tle. Każda aplikacja, która nie znajduje się na pierwszym planie lub nie jest domyślnym narzędziem (jak na przykład edytor tekstu), nie będzie mogła odczytać danych ze schowka. Mimo, że jest to dość odważna decyzja dewelopera, wiele osób dostrzega w nowej funkcji sporo sensu. Często kopiujemy do schowka na przykład hasła, dlatego też ograniczenie dostępu tylko dla kluczowych aplikacji w jakimś stopniu na pewno wpłynie na bezpieczeństwo naszych danych wrażliwych.

Android Q z wykrywaniem wypadków? Nowa funkcja jest już testowana

Nie jest to pełna lista zmian w zakresie polityki bezpieczeństwa w Androidzie, jednak wybrałem dla Was te funkcje, które dotyczą stosunkowo najszerszego grona odbiorców. Z pełną listą możecie zapoznać się tutaj. Wypada docenić Google za imponującą pracę, jaką udało się wykonać w zakresie bezpieczeństwa danych użytkownika. Pozostaje mieć nadzieję na rychłe wdrożenie Androida Q i w pełni bezproblemowe działanie nowych rozwiązań.

źródła: 9to5Google, XDA Developers