Android Q będzie natywnie wspierał rozpoznawanie twarzy, tak samo jak Asystent Google

W Androidzie Q zapowiada się na kilka interesujących zmian, z czego najbardziej widoczną będzie chyba zastosowanie ciemnego motywu i innych kształtów ikon. Najistotniejszą zaś, może okazać się domyślna obsługa rozpoznawania twarzy.

Samsung, OnePlus czy Huawei samodzielnie zaimplementowali w swoich smartfonach funkcje odblokowywania ekranu przy pomocy rozpoznawania twarzy. Są to jednak rozwiązania dodatkowe, opracowywane przez każdego producenta odrębnie. Okazuje się, że Google pracuje nad tym, by każdy, mając czystego Androida, mógł korzystać z weryfikacji użytkownika w ten sposób.

Ciekawe, czy pociągnie to za sobą inne konsekwencje. Wiadomo już, że z naszego wizerunku będzie korzystał Asystent Google. Być może dzięki temu będzie mógł rozróżniać, z jakim użytkownikiem ma do czynienia. Dalszym krokiem byłoby pewnie potwierdzanie w ten sposób płatności, jak w Face ID od Apple, ale do tego chyba jeszcze daleka droga.

Pierwszy krok w tym kierunku został już postawiony – jeśli w Androidzie Q rozpoznawanie twarzy będzie jednym ze wspieranych przez system sposobów na potwierdzenie tożsamości, można spodziewać się, że wielu twórców aplikacji z tego skorzysta.

(fot. 9to5google)

Oprócz powyższej zmiany spodziewamy się nieco odmienionego menu pojawiającego się po naciśnięciu przycisku zasilania, zawierającego w sobie także skrót do połączenia alarmowego oraz systemowego programu do nagrywania ekranu. Wielu producentów oferuje taką aplikację wraz z nakładką na Androida. Google najwyraźniej chce ułatwić życie tym, którzy wolą nie doinstalowywać zbyty wielu programów ze sklepu Google Play.

(fot. 9to5google)

Spośród rzeczy zauważonych w demonstracyjnej wersji Androida Q, znaleziono również zmodyfikowaną funkcję wyciszania powiadomień oraz blokowania wykorzystywania czujników smartfona przez aplikacje, za pomocją jednego, szybkiego skrótu.

Premierze nowej wersji systemu Android zawsze towarzyszą pewne emocje. Niektórymi wieściami podzieli się z nami samo Google podczas konferencji Google I/O 2019, zaplanowanej na początek maja tego roku.

 

źródło: XDA Developers, 9to5gogle, Android Police