(fot. Tabletowo.pl)

Android Auto z licznymi problemami po zainstalowaniu Androida 11

Użytkownicy, którzy pospieszyli się z instalacją Androida 11, skarżą się na problemy z działaniem Android Auto. Niestety, błędów jest całkiem sporo.

Nowy Android popsuł oprogramowanie dla kierowców

Na wstępie warto zaznaczyć kilka ważnych kwestii. Owszem, Android 11 pojawił się w kilku wersjach betach i był sprawdzany przez spore grono osób. Mimo tego, nie udało się wyeliminować wszystkich błędów – nie jestem zaskoczony, obecnie to ogromny projekt, a mnogość różnych konfiguracji nie pomaga w wykryciu wszystkich niedociągnięć. Po drugie, system wciąż cierpi na problemy wieku dziecięcego, a błędy niekoniecznie występują u wszystkich osób.

Nie, nie zamierzam bronić Androida 11, ale także nie chcę go krytykować, bowiem na to jest zdecydowanie za wcześnie. Tym bardziej, że konkurencyjny iOS, a dokładniej jego trzynasta odsłona, mimo znacznie bardziej zamkniętego środowiska, sprawiała całkiem sporo problemów.

Android Auto w BMW.
Android Auto na ekranie centralnym BMW iDrive 7.0. (fot. BMW)

Jak przed chwilą wspomniałem, nowy Android cierpi na problemy wieku dziecięcego, co jest pewnym usprawiedliwieniem, ale Google chyba niezbyt przyłożyło się do testów jakości w przypadku Android Auto. Właściciele smartfonów z Androidem skarżą się na wiele problemów. Czasami nawet korzystanie z oprogramowania jest niemożliwe.

Serwis Android Police, powołując się na liczne wątki na różnych forach pomocy, wskazuje, że wśród najczęściej wymienianych błędów w Android Auto znajdują się:

  • nagłe przerywanie muzyki (dźwięk jest wyciszony lub odtwarzanie jest wyłączane),
  • brak dźwięków powiadomień,
  • zniknięcie niedawno dodanej aplikacji Kalendarz,
  • ogólne problemy z łącznością,
  • niedziałająca aplikacja Waze,
  • brak możliwości prowadzenia rozmów podczas połączeń.

Co więcej, niektórzy użytkownicy nie mogli w ogóle podłączyć smartfona. W wybranych konfiguracjach, urządzenia z linii Pixel zostały zablokowane. Nie pomogło nawet przywrócenie systemu do ustawień fabrycznych.

Bezprzewodowy Android Auto dla wszystkich?

Android 11 wprowadził długo wyczekiwaną funkcję – bezprzewodowy Android Auto dostępny na wszystkich smartfonach spełniających wymaganiach. Oczywiście trzeba także posiadać samochód z wsparciem do połączenia bez kabla. Mimo tego, w końcu możemy mówić o masowym udostępnieniu bezprzewodowej łączności.

Niestety, tutaj również pojawiają się błędy. Serwis Autoevolution zwraca uwagę na wątek na oficjalnym forum pomocy technicznej Google. Warto dodać, że do problemu odniósł się nawet członek zespołu Android Auto, który obiecał przekazać informację dalej i możliwie jak najszybciej usunąć błąd.