(fot. Google)

Android 14 zmieni Twój smartfon w kamerę internetową

Odnoszę wrażenie, że Google przy tworzeniu systemu operacyjnego Android często inspiruje się systemem iOS marki Apple. Na urządzenia z tym systemem wybrane funkcje znane z iPhone’ów pojawiają się z lekkim opóźnieniem. W sieci pojawiły się informacje, że w Androidzie 14 ma zadebiutować funkcja, która pojawiła się w urządzeniach Apple już w zeszłym roku.

Słaba kamerka w Makach? Oto rozwiązanie Apple

Problem ze słabą jakością kamer internetowych, wbudowanych w laptopy Apple, stał się szczególnie głośny wraz z początkiem pandemii. Wtedy wiele osób zaczęło pracować, a także uczyć się zdalnie i dobrej jakości kamera stała się wręcz niezbędnym elementem komputera. Oczywiście, każdy może kupić zewnętrzną kamerkę, podłączaną do portu USB, by rozwiązać problem niskiej jakości wbudowanej kamery, jednak Apple znalazło na ten problem mocno nietypowe rozwiązanie.

macOS Ventura, Apple, Android 14
(fot. Apple)

W wydanym w czerwcu zeszłego roku systemie operacyjnym macOS 13 Ventura, gigant z Cupertino wprowadził funkcję Continuity Camera, która pozwoliła wykorzystać iPhone’a jako kamerę do prowadzenia rozmów internetowych z wykorzystaniem Maka, tym samym eliminując problem niskiej jakości kamery internetowej wbudowanej w te urządzenia. Wygląda na to, że nad podobnym rozwiązaniem pracuje również Google i chce zaimplementować je w najnowszą wersję swojego mobilnego systemu operacyjnego.

Android 14 zmieni Twój smartfon w kamerę internetową

W sieci pojawiły się informacje, że nad funkcją podobną do Continuity Camera pracuje Google. Mishaal Rahman poinformował na Twitterze o istotnych zmianach w kodzie Androida 14 – sugerują, że Google pracuje nad projektem DeviceAsWebcam. Rahman wierdzi, że opcja ta umożliwi podłączenie urządzenia z systemem operacyjnym Android 14 do komputera i wykorzystywanie go jako kamery internetowej.

Obiecujący jest fakt, że prawdopodobnie smartfon będzie można używać jako kamera internetowa zarówno z urządzeniami z systemem operacyjnym Windows, jak i MacOS, ponieważ będzie rozpoznawany jako urządzenie USB wideo, czyli dokładnie tak samo, jak kamera łącząca się z komputerem przez kabel USB.

W tej chwili nie wiadomo jeszcze, czy rozwiązanie, nad którym pracuje Google, będzie obsługiwane tylko po przewodowym podłączeniu smartfona do komputera, czy też nie. Możliwość bezprzewodowego podłączenia takiej kamerki internetowej na pewno zdecydowanie zwiększyłaby liczbę osób korzystających z takiego rozwiązania.

Oczywiście to nie jedyne nowości, jakie ma wprowadzić Android 14. Na początku roku pojawiła się informacja, że system nie pozwoli użytkownikom zainstalować na ich smartfonach starych i ryzykowanych aplikacji – niezależnie od tego, czy zostaną one pobrane ze Sklepu Play, czy nie. Ponadto od nowego Androida oczekuje się również wsparcia dla łączności satelitarnej.