Android 12
Android 12 (fot. Google)

Android 13 na pierwszych zdjęciach. Nowe opcje blokady ekranu w drodze

Wdrażanie systemu Android 12 zaczyna nabierać tempa i kolejni producenci publikują listy wspierających go urządzeń oraz terminy ich aktualizacji. Pojawiają się jednak kolejne informacje dotyczące następnego systemu od Google. Android 13 zyskał już pierwsze wczesne wersje.

Reklama

Android 13 „Tiramisu”

Google już od dawna nie nazywa swojego mobilnego systemu od kolejnych liter alfabetu i określeń dotyczących słodkich deserów. Jednak zwyczaj ten przetrwał wewnątrz firmy, dzięki czemu wiemy, że Android 13 zyskał testowy przydomek „Tiramisu”.

Pierwsze informacje na temat tego oprogramowania są już dla nas dostępne. Dowiedzieliśmy się na przykład, że w nowym Androidzie będzie można w jednym miejscu ustawiać wersje językowe aplikacji, niezależnie od głównego języka systemu operacyjnego.

Następne opcje dotyczą możliwości zmiany wyglądu widżetu zegara na ekranie blokady. W Androidzie 12 przyjmuje on zawsze dwulinijkową, kwadratową formę na samym środku ekranu. Android 13 umożliwi wyświetlenie czasu w jednej linii. Dla niektórych może to być przydatny drobiazg, wpływający na wrażenia z użytkowania urządzenia.

Ze zrzutów ekranu, które przedostały się do sieci wynika też, że Google sprawdza nowe uprawnienia dla aplikacji co do wysyłania powiadomień. Być może jeszcze większa liczba apek będzie w stanie wysyłać nam jakieś przypomnienia. Podobne ustawienie znalazło się w bazującym na Androidzie 12 interfejsie One UI 4.0 od Samsunga.

Inne źródła wskazują, że Android 13 zapewni obsługę Bluetooth LE Audio, co powinno ucieszyć melomanów.

Jak na razie, to właściwie Android 12 z nowym numerkiem

Android 13 jest w tak wczesnej fazie rozwoju, że nie ma mowy o wydaniu jakiejkolwiek wersji poglądowej, nawet w wersji zamkniętej bety dla programistów. W tym momencie pracują nad nim tylko osoby zatrudnione przez Google.

Upłynie jeszcze mnóstwo czasu, aż dowiemy się o bardziej znaczących zmianach w Androidzie. Trzynasta wersja tego systemu nie powinna nas niczym zaskoczyć, zwłaszcza, że specjalistom niezwykle łatwo jest zauważyć kluczowe różnice względem Androida 12.