Nokia XR20 / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)
Nokia XR20

Instagram po angielsku, TikTok po czesku? Na Androidzie 13 – bez problemu

Wielu z nas nie miało jeszcze szansy zobaczyć, jak na naszych smartfonach działa Android 12, a już mamy pierwsze informacje o działaniu systemu Android 13. Warto się nad nimi pochylić, zwłaszcza, jeśli jesteśmy wielojęzyczni.

Reklama

Wszystko albo nic

Właśnie w ten sposób można określić aktualny system, który zarządza domyślnymi ustawieniami języka w Androidzie. Ustalamy prowadzący język na polski, angielski (lub dowolny inny) i to w nim mamy napisy w całym interfejsie oraz wszystkie pobierane apki. Przy czym wszystkie apki automatycznie dostosowują się do głównego języka systemu, jeśli nie pozwalają na manualną zmianę.

Do Androida 12 aktualizowanych jest coraz więcej smartfonów – tutaj Samsung Galaxy S21 5G

Innymi słowy, kontrola nad językiem aplikacji, o ile nie umożliwia tego dany program z osobna, jest dość mocno utrudniona. O ile nie przysparza to żadnych problemów osobom posługującym się jednym językiem, tak ci z nas, którym marzy się obsługa aplikacji w różnych językach na jednym urządzeniu, muszą mocno kombinować.

Coś dla wielojęzycznych użytkowników Androida

W systemie Android 13 otrzymamy usprawnienie, nazwane Panlingual, które powinno pomóc w takich sytuacjach. Otóż dzięki niemu będzie można ustawić dowolny język każdej aplikacji odrębnie, ale bez zmiany języka systemu. Dajmy na to, bez problemu ustawimy język apek służbowych na angielski, pozostawiając resztę aplikacji w języku polskim.

Ekran dostosowania języków Panlingual najpewniej znajdzie się w nowej zakładce ustawień w systemie Android 13. Oczywiście, by ta funkcja działała, same aplikacje muszą obsługiwać różne języki. Jeśli apka będzie działać tylko w jednym, Panlingual na niewiele się zda – przynajmniej na początku. Być może wbudowany w Androida 12 tłumacz będzie mógł w przyszłości podmieniać obce zwroty i słowa wewnątrz aplikacji, „w locie”.