Alder Lake LGA 1700 EK Blok wodny
źródło: EK

Dotychczasowe chłodzenia będą kompatybilne z procesorami Alder Lake. Potwierdza to wielu producentów

Już przed premierą 12. generacji procesorów Intela w sieci pojawiły się informacje, że obecne chłodzenia CPU na rynku mogą nie być kompatybilne z nowymi procesorami z serii Intel Alder Lake. Jak się okazuje, wielu producentów coraz chętniej wprowadza darmowe zestawy montażowe, które mają zagwarantować zgodność nawet ze starszymi, dotychczasowymi chłodzeniami procesora.

Procesory Intel Alder Lake nie będą wymagać nowych chłodzeń

Informacje o domniemanym braku kompatybilności pojawiły się już jakiś czas temu. Miały one bardzo poważne podstawy, bowiem nowe procesory z racji „prostokątnej” budowy o wymiarach 45 × 37,5 mm wymagają całkowicie nowego gniazda, z dodatkowymi 500 pinami (dwie poprzednie generacje układów miały ich na pokładzie 1200), natomiast najnowszy socket, jaka sama nazwa mówi, 1700.

Jak wiadomo, układy Intela od bardzo dawna, mimo różnych socketów, mierzyły 37,5 × 37,5 mm – nieważne czy to 13-letnie procesory Intel Core 2 Duo, wykonane w architekturze Wolfdale, czy ubiegłoroczny Rocket Lake – Intel Core i7-11700K. Nowe wymiary spowodowały pewne nieścisłości, ponieważ zmianom uległy rozstawy otworów montażowych, a także grubość IHS-a, czyli tak zwanej „czapki procesora”.

backplate LGA 1700 Alder Lake
źródło: EK

Jak się okazuje, nowe gniazdo LGA1700 procesorów Intel Alder Lake wcale nie będzie stanowiło przeszkód z kompatybilnością wsteczną starszych, dotychczasowych chłodzeń CPU – niezależnie od tego, czy mowa jest o tych klasycznych, powietrznych, AiO, czy także niestandardowych, autorskich konfiguracjach. Potwierdzają to przodujący producenci tego typu urządzeń – tacy jak DeepCool, Noctua, EK, be Quiet!, Phanteks, a także MSI.

Wymienione powyżej marki oferują całkowicie darmowe zestawy montażowe, dedykowane specjalnie dla najnowszych procesorów Alder Lake, co automatycznie potwierdza ich zgodność z 12. generacją układów Niebieskich – nie musimy się zatem martwić o kolejny wydatek, w szczególności mając na uwadze ceny Alder Lake, płyt głównych Z690, jak i pamięci DDR5. Jednakowoż upgrade jest dostępny dla posiadaczy nowszych chłodzeń, a więc warto mieć to na uwadze podczas wymiany platformy.

zestaw montazowy Alder Lake EK
źródło: EK

Jak to będzie wyglądało w praktyce, chętnie to sprawdzimy – porównamy dedykowane chłodzenia pod 12. generację procesorów Intela, wraz z tymi starszymi, opierającymi się na darmowym, dostosowanym zestawie montażowym. Zestawienie powinno pojawić się w niedalekiej przyszłości, a więc uważnie śledźcie Tabletowo.