smartfony
(fot. pixabay.com)

Fast Share, czyli „Apple AirDrop” w smartfonach z Androidem

Użytkownicy smartfonów działających pod kontrolą Androida mogą zyskać nową metodę przesyłania plików. Niewykluczone, że korzystanie z niej będzie równie wygodne, jak w przypadku Apple AirDrop.

Następca Android Beam i odpowiedź na Apple AirDrop

Google ma już za sobą eksperymenty z różnymi metodami wymiany plików pomiędzy urządzeniami. Owszem, w przypadku sprzętu z Androidem można skorzystać z Bluetooth, ale do niedawna firma z Mountain View promowała rozwiązanie Android Beam, w którym do przesyłania danych używany był moduł NFC.

Android Beam został uśmiercony wraz z Androidem Q. Niewykluczone, że przez małą popularność. Google zaoferował już jednak zamiennik – przesyłanie plików możliwe jest z użyciem Files by Google. Jednakże, mamy do czynienia z aplikacją, a nie systemowym narzędziem.

(fot. XDA Developers)

Osoby, które nie chcą korzystać ze wspomnianej aplikacji Google, mogą niebawem zyskać interesującą alternatywę. Trwają bowiem prace nad Fast Share, czyli rozwiązaniem mogącym przynieść wygodę Apple AirDrop na urządzenia z Androidem.

Szybko, wygodnie i z użyciem Bluetooth oraz Wi-Fi

Fast Share umożliwia dzielenie się plikami z pobliskimi urządzeniami. Zamiast NFC, narzędzie inicjuje połączenia z użyciem Bluetooth, a następnie przesyła dane przez Wi-Fi. Takie podejście stosowane jest właśnie w Apple AirDrop. Względem Android Beam, nowa metoda będzie charakteryzować się odczuwalnie szybszym przesyłaniem większych plików, co jak najbardziej może jej zapewnić większą popularność.

W obecnym testowym wydaniu Fast Share można włączyć ręcznie lub ustawić preferowaną widoczność na „zawsze”. Wówczas, nawet jeśli nie będziemy korzystać z Fast Share, to i tak nasze urządzenie będzie pojawiać się na liście widocznych u osób znajdujących się w zasięgu Bluetooth.

(fot. XDA Developers)

Korzystanie jest naprawdę banalnie proste. Zaznaczamy jeden lub więcej plików do przesłania, klikamy udostępnij i w oknie wybieramy opcję Fast Share. Teraz pozostaje tylko wskazać urządzenie, na które chcemy wysłać pliki. Co ciekawe, na liście dostępnych urządzeń pojawiają się nie tylko sprzęt z Androidem czy Chrome OS, ale także iPhone’y.

Nie wiadomo, kiedy Google zdecyduje się publiczne wdrożyć nową metodę przesyłania plików. Możliwe, że z Fast Share skorzystamy jeszcze w tym roku. Nie będzie to zupełna nowość na wszystkich smartfonach z Androidem – Huawei oferuje autorskie narzędzie Huawei Share, które działa na podobnych zasadach, również używając Bluetooth i Wi-Fi.

źródło: XDA Developers, 9to5Google