Sony dziś jest już tylko „ciekawostką” w segmencie smartfonów, lecz wciąż dostarcza (przede wszystkim swoim fanom) kolejne modele. Okazuje się jednak, że Japończycy postanowili zrezygnować z ich produkcji.
Sony już nie produkuje smartfonów
Japoński gigant, podobnie jak wiele innych marek, od lat nie odpowiada za produkcję wszystkich swoich smartfonów. Nieflagowe modele powstają w fabrykach zewnętrznych partnerów, co pozwala zmniejszyć koszty i zapewnia wysoką efektywność. Dla każdego producenta każdy oszczędzony „grosz” jest na wagę złota.
Japończycy jednak niezmiennie produkowali flagowe modele, ale kilka faktów wskazuje, że także i one w końcu podzielą los niżej pozycjonowanych smartfonów. Jeden ze świeżo upieczonych użytkowników flagowca Sony Xperia 1 VII, który został zaprezentowany 13 maja 2025 roku, zauważył na opakowaniu napis „Wyprodukowano w Chinach”, podczas gdy wcześniej high-endy japońskiej marki powstawały w jej własnych fabrykach w Tajlandii.
Na oficjalnej stronie producenta również można zauważyć zmianę. W ogólnodostępnym wykazie zagranicznych fabryk Sony, przy żadnej nie widnieje informacja, że powstają w niej smartfony, podczas gdy wcześniej taka znajdowała się przy fabrykach w Chonburi i Bangkadi w Tajlandii oraz w Wuxi w Chinach.

Co dalej ze smartfonami Sony?
Oznacza to, że Sony już nie produkuje żadnych smartfonów, w tym również flagowych, tylko zajmują się tym zewnętrzni partnerzy w Chinach. W związku z tym pojawiają się obawy o jakość produkowanych przez kogoś innego urządzeń – czy brak bezpośredniego nadzoru nad procesem produkcji nie wpłynie negatywnie na jakość wykonania?
Oczywiście nie można tego wykluczyć, choć jest to raczej mało prawdopodobne. Przede wszystkim – jak zostało wspomniane – Sony już wcześniej zlecało produkcję smartfonów zewnętrznym partnerom i nie słychać było, żeby użytkownicy narzekali na ich jakość wykonania.
Po drugie, Japończycy musieli mieć 100% pewność, że zewnętrzni producenci spełnią ich wymagania jakościowe, ponieważ byłoby z ich strony bardzo nierozsądne przedłożyć oszczędność nad jakość. Jako że smartfony Sony kupuje relatywnie niewiele osób – głównie robią to długoletni użytkownicy, dostarczenie im słabszej jakości urządzenia niż wcześniej byłoby niczym ostatni gwóźdź do trumny firmy w tym segmencie.
Bo miłość miłością, ale drogiego, chińskiego badziewia nikt rozsądny nie kupi. Na szczęście portal GSMArena wspomniał, że nie zauważył żadnych negatywnych zmian w jakości wykonania Xperii 1 VII, kiedy ją testował.