Google wdrożyło nową politykę, dotyczącą aplikacji w sklepie Google Play i widać jej efekty. Firma z Mountain View nie ma litości wobec programów, które nie spełniają jej wymagań.
Wielkie czystki w sklepie Google Play. Zniknęła prawie połowa aplikacji
Według informacji, przekazanych przez Appfigures, od początku 2024 roku ze sklepu Google Play zniknęła prawie połowa aplikacji. Podczas gdy wówczas można było znaleźć tam około 3,4 mln programów, teraz dostępnych jest tylko ~1,8 mln.
Co ciekawe, równocześnie przyjrzano się sytuacji w sklepie Apple – App Store i tam wyglądała ona zgoła odmiennie, bowiem na przestrzeni takiego samego okresu liczba aplikacja nie zmalała, tylko zwiększyła się – z 1,6 mln do ~1,64 mln. Nie można zatem powiedzieć, że nastąpił exodus programów na urządzenia mobilne.
Dlaczego ze sklepu Google Play zniknęło tak dużo aplikacji?
Aby wyjaśnić, skąd tak ogromny spadek liczby aplikacji, trzeba cofnąć się do lipca 2024 roku. Wówczas Google zapowiedziało porządne czyszczenie sklepu Google Play, aktualizując zasady dotyczące spamu i minimalnej funkcjonalności. Amerykanie chcieli, aby w ich repozytorium znajdowały się jedynie programy wysokiej jakości, które są przydatne dla użytkowników.
Spowodowało to wykluczenie aplikacji, które nie działają stabilnie, nie są responsywne, ulegają awariom czy zostały porzucone przez deweloperów, a także statycznych programów, czyli przykładowo zawierających wyłącznie jedną tapetę czy wyświetlających tekst albo plik PDF.
Zaanonsowane zmiany weszły w życie z dniem 31 sierpnia 2024 roku i wygląda na to, że pół roku wystarczyło, aby Amerykanie faktycznie zdołali pozbyć się ze swojego sklepu dużej części śmieciowych aplikacji. Nie sposób bowiem stwierdzić, czy usunęli wszystkie – można domniemywać, że niektórym udało się uniknąć egzekucji.
Google jest coraz lepsze w rozpoznawaniu złych aplikacji
Firma z Mountain View naturalnie wspiera się sztuczną inteligencją, choć w jej szeregach są też ludzcy weryfikatorzy. Dzięki temu oraz dodatkowym narzędziom tylko w 2024 roku Google zapobiegło udostępnieniu 2,36 mln aplikacji, które naruszały zasady sklepu, a także zablokowało 158 tysięcy kont deweloperów.