Sony Xperia 1 VIII
Sony Xperia 1 VIII - fot. Katarzyna Pura | Tabletowo.pl

Dlaczego Sony nie odpuściło jeszcze smartfonów? Teraz już wiadomo

Z jednego z największych producentów smartfonów na świecie Sony stało się jednym z tych, którzy sprzedają ich najmniej. Mimo to, jak właśnie potwierdzili Japończycy, nie mają powodów wycofywać się z tego rynku.

Sony ma powody, aby wciąż sprzedawać smartfony

Przez błędne decyzje i silną konkurencję smartfony z rodziny Sony Xperia przestały cieszyć się popularnością wśród klientów. Mimo to Japończycy wciąż nie zrezygnowali ze sprzedawania ich, mimo że według wielu osób taka właśnie powinna być naturalna kolej rzeczy. Podobnie stało się bowiem z niegdysiejszymi tuzami, jak HTC czy BlackBerry.

13 maja 2026 roku zadebiutował jednak najnowszy flagowy smartfon Sony Xperia 1 VIII, który od początku znalazł się w ogniu krytyki za sprawą funkcji wykorzystujących AI. Wiele osób uznało bowiem efekty jej działania za (bardzo) złe, a w recenzji Sony Xperii 1 VIII na Tabletowo możecie zobaczyć więcej przykładów jej pracy.

Mimo początkowej krytyki, przedstawiciele japońskiego producenta w wywiadzie z IT Media Mobile stwierdzili, że popyt pozostaje silny, a satysfakcja klientów bardzo wysoka i smartfon Sony Xperia 1 VIII odniósł sukces zarówno w Japonii, jak i za granicą, a w samej Europie sprzedaż wzrosła znacząco dzięki wzmocnieniu kanału sprzedaży bezpośredniej do konsumenta (D2C).

To solidny argument dla producenta, uzasadniający produkcję smartfonów, choć równocześnie jego oferta jest coraz uboższa.

Dlaczego Sony ma coraz mniej smartfonów w ofercie?

Jeszcze niedawno Japończycy utrzymywali trzy linie smartfonów, jednak ostatnia Sony Xperia 5 V zadebiutowała w 2023 roku i z informacji przekazanych przez przedstawicieli producenta wynika, że nie doczeka się następcy, mimo że według regularnie przeprowadzanych badań jest pewien popyt na taką pozycję.

Sony zamierza bowiem oferować tylko dwa modele – flagowy z serii Xperia 1 oraz bardziej przystępny cenowo z linii Xperia 10. Ostatnia Sony Xperia 10 VII została zaprezentowana we wrześniu 2025 roku, w związku z czym wydaje się, że niedługo na rynek powinna trafić najnowsza generacja, aczkolwiek na tę chwilę nic nie wiadomo na jej temat.

W wywiadzie padło również stwierdzenie, że slot na kartę microSD i złącze słuchawkowe są integralną częścią tożsamości Xperii, w związku z czym można spodziewać się tych elementów także w kolejnych modelach.