składany smartfon samsung
Samsung Galaxy Z Fold 3 (fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Android 12.1 przyniesie garść usprawnień dla składanych smartfonów. Zobaczcie je

Google pracuje już nad systemem Android 12.1, czyli kolejną większą aktualizacją, tym razem mającą wprowadzić szereg usprawnień dla składanych urządzeń. Właśnie dowiedzieliśmy się, jak będzie prezentował się przygotowany specjalnie z myślą o nich interfejs.

Android 12.1 lepiej wykorzysta dodatkową przestrzeń

Fani „zielonego robocika” z niecierpliwością czekają na wydanie stabilnej wersji Androida 12. Nie powinno to dziwić, bowiem wprowadzi ona spory zastrzyk nowości, szczególnie w warstwie graficznej. Niewykluczone, że równie interesujący będzie Android 12.1, który zapowiada się na krok w kierunku składanych smartfonów i może być zapowiedzią zbliżającej się premiery Pixel Folda.

Android 12.1
(fot. XDA Developers)

Niedawno dowiedzieliśmy się, że firma z Mountain View już pracuje nad wersją 12.1, a teraz, dzięki najnowszej kompilacji systemu, możemy poznać nadchodzące nowości. Jak zwraca uwagę serwis XDA Developers, oprogramowanie powinno lepiej wykorzystać większe ekrany, dostępne po rozłożeniu urządzenia.

Wśród szykowanych zmian znajduje się przebudowany ekran z dwoma oddzielnymi panelami, który zapewnia dostęp do nieodebranych powiadomień, a także przycisków szybkich akcji. Możliwe, że będzie on przeznaczony zarówno dla tabletów, jak i składanych smartfonów z ekranami o odpowiednich proporcjach.

Android 12.1
(fot. XDA Developers)

Co więcej, ustawienia urządzenia również zostały podzielone na układ składający się z dwóch kolumn. Niewykluczone, że podobne rozwiązanie pojawi się także w innych miejscach w systemie i niektórych aplikacjach Google.

Warto zauważyć, że w przypadku ustawień podstawowe opcje wyświetlane są po lewej stronie, a po prawej mamy dostęp do bardziej szczegółowych ustawień. Przykładowo po wybraniu pozycji „Ekran”, na prawym panelu zobaczymy m.in. ustawienia jasności, blokady, rozmiaru poszczególnych elementów i przełącznik trybu ciemnego.

Android 12.1 – pasek zadań i szybkie podzielenie ekranu z poziomu powiadomień

Android 12.1, w celu zapewnienia wygodnego dostępu do aplikacji, pozwoli korzystać z paska zadań, przypominającego ten, który znajdziemy w desktopowych systemach operacyjnych. Zostaną na nim umieszczone ikony aplikacji, aby ich uruchomianie było możliwe bez wychodzenia z aktualnie otwartego okna. Z jego poziomu będzie można również łatwo uruchomić dwie aplikacje na podzielonym ekranie.

Skoro już wspomnieliśmy o dostępnych opcjach wielozadaniowości, to warto dodać, że tryb uruchamiania dwóch aplikacji obok siebie doczekał się kilku usprawnień. Po pierwsze, pasek oddzielający dwa okna jest teraz lepiej widoczny. Po drugie, na dole i górze ekranu zasłania on część interfejsu aplikacji, ale bez wpływu na komfort pracy.

Android 12.1
(fot. XDA Developers)

Dwie aplikacje na jednym ekranie będzie można łatwo łączyć w pary, zmieniać pozycję każdej z nich po dwukrotnym tapnięciu na wspomniany, dzielący pasek, a także będą one wyświetlane jako całość w oknie ostatnio uruchomionych aplikacji.

Android 12.1 powinien ułatwić chociażby odpisywanie na wiadomości. Pojawi się funkcja podzielenia ekranu na dwie aplikacje po przytrzymaniu i przeciągnięciu powiadomienia w dół. Wówczas na jednym ekranie będziemy mieli aktualnie uruchomiony program oraz aplikację, z której pochodzi powiadomienie – np. komunikator Telegram.

Ponadto Android 12.1 to jeszcze usprawnienia związane z obsługą motywów, dostosowywanie czasu dłuższego przytrzymania przycisku zasilania (np. w celu uruchomienia asystenta głosowego), nowa tapeta i szereg mniejszych zmian. Nie wiadomo jednak, kiedy Google oficjalnie wyda tę wersję systemu.