składany smartfon samsung
Samsung Galaxy Z Fold 3 (fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Android 12.1 ma być ukłonem w kierunku składanych smartfonów

Wśród nowości, które wprowadzi Android 12.1, znajdą się zmiany mające na celu poprawę doświadczenia podczas korzystania ze składanych smartfonów. Niewykluczone, że odkryte rewelacje zapowiadają Pixel Folda.

Specjalny pasek zadań

Wielu fanów „zielonego robocika” wyczekuje premiery Androida 12, który ma zadebiutować na początku października. Warto zaznaczyć, że mamy do czynienia z jedną z największych aktualizacji wydanych w ciągu ostatnich kilku lat. Nowa wersja wprowadzi zauważalne odświeżenie interfejsu, a także szereg różnych usprawnień.

Mimo już „Dwunastka” jeszcze nie pojawiła się w stabilnej wersji, to już znamy informacje o kolejnej aktualizacji. Według serwisu XDA Developers, Android 12.1 ma otrzymać zestaw usprawnień przeznaczonych dla składanych smartfonów.

Google pracuje obecnie nad specjalnym paskiem zadań, który zawierałby m.in. zestaw skrótów do aktualnie i ostatnio używanych aplikacji. Dzięki czemu, przełączanie się pomiędzy aplikacjami ma być odczuwalnie wygodniejsze. Wspomniany pasek domyślnie będzie wyświetlany na dole ekranu, po rozłożeniu smartfona.

Android 12.1
(fot. XDA Developers)

Dowiedzieliśmy się również, że Android 12.1 może zostać wyposażony w dodatkowy samouczek, który będzie wyjaśniał, jak najlepiej korzystać z nowego paska zadań. Użytkownik otrzyma wskazówki dotyczące m.in. wygodnego uruchamiania dwóch aplikacji na podzielonym ekranie czy dodawania ikon ulubionych aplikacji do paska.

Warto dodać, że to nie jedyne zmiany, które mogą pozytywnie przełożyć się na korzystanie ze składanych smartfonów. Android 12.1 może wprowadzić ulepszenia w animacjach, występujących m.in. podczas składania i rozkładania urządzenia.

Pixel Fold w drodze?

Niewykluczone, że linia smartfonów Pixel, oprócz „Szóstek”, wzbogaci się w najbliższej przyszłości o składane urządzenie. Android 12.1, a dokładniej zmiany skierowane dla składanych smartfonów, mają podobno zapowiadać właśnie takie plany Google.

Nowy model ma być rozwijany pod nazwą kodową „passport”, aczkolwiek obecnie nie znamy zbyt wielu szczegółów. Niektóre plotki wskazują, że rozdzielczość ekranu ma wynosić 2208 × 1804 pikseli, a na jednym z boków znajdzie się czytnik linii papilarnych.

Co ciekawe, mimo braku wielu informacji i statusu „tajemniczego projektu”, Ross Young, dyrektor generalny Display Supply Chain Consultants, sugeruje, że Pixel Fold ma zadebiutować jeszcze w tym roku. Brzmi to mało prawdopodobnie, ale nie należy wykluczać takiego scenariusza.