Reklama
Android Auto (fot. Tabletowo.pl)

Mapy Google w Android Auto dostosowane do samochodów z kierownicą „po złej stronie”

Android Auto cieszy się sporą popularnością na całym świecie, także w krajach, w których obowiązuje ruch lewostronny. W związku z tym, firma z Mountain View zdecydowała się wprowadzić odpowiednie poprawki w aplikacji Mapy Google.

Reklama

Interfejs dostosowany do samochodów z kierownicą po prawej stronie

Nie jest to problem, na który zwraca uwagę większość kierowców w Polsce. W końcu u nas obowiązuje ruch prawostronny. Mimo tego, należy mieć na uwadze, że wiele aplikacji dostępnych w Android Auto jest właśnie zaprojektowana dla samochodów, w których kierownica znajduje się po lewej stronie.

Powyższe podejście sprawia, że dla osób posiadających auto z kierownicą zlokalizowaną znacznie bliżej prawych drzwi, obsługa niektórych aplikacji może być mniej wygodna. Chociażby ze względu na dalej umieszczone elementy sterujące.

Na szczęście, Google zauważyło opisywany problem. W najnowszej aktualizacji aplikacji Mapy Google zostały wprowadzone odpowiednie zmiany, które w założeniach mają podnieść komfort obsługi nawigacji w Android Auto, gdy jedziemy samochodem z kierownicą umieszczoną po prawej stronie.

Android Auto
(fot. BMW)

Jak zaznacza sama firma, interfejs będzie teraz można przełączyć w tryb skierowany dla kierowców z Wielkiej Brytanii czy Japonii. Rozmieszczenie poszczególnych elementów będzie zoptymalizowane. Dotyczy to zarówno przycisków, które wcześniej mogły znajdować się zbyt daleko, a także wyświetlanych komunikatów.

Mapy Google mają automatycznie dostosowywać się do samochodów z kierownicą po prawej stronie, aczkolwiek w najbliższej przyszłości pojawi się opcja przywrócenia poprzedniego widoku.

Opisywana aktualizacja, skierowana dla użytkowników Map Google, jest wdrażana na całym świecie. W związku z tym, że proces przeprowadzany jest stopniowo, to niektórzy muszą jeszcze trochę poczekać.

Android Auto 6.9 dostępny do pobrania

Warto dodać, że właśnie została udostępniona aktualizacja do Android Auto. Nie wprowadza ona jednak nowości widocznych na pierwszy rzut oka. Zmiany dotyczą tego, co znajduje się „pod maską” i niestety nie są jeszcze dostępne dla użytkownika.

Aktualizacja przygotowuje oprogramowanie Google do wdrożenia kilku funkcji w najbliższej przyszłości. Wśród nich należy wymienić pobieranie tapet z serwerów, co ma zapewnić nowe tła bez konieczności instalowania aktualizacji oprogramowania. Pojawiły się jeszcze zmiany w kodzie, które sugerują dodanie opcji pozwalającej zdecydować, czy oprogramowanie ma się automatycznie włączać po uruchomieniu silnika oraz mamy zapowiedź odświeżenia interfejsu powiadomień.

Najnowszą wersję, oznaczoną jako 6.9, mogą już pobrać wszyscy zainteresowani użytkownicy.