android

Automatyczne resetowanie uprawnień trafi również na starsze systemy Android – i to jest świetna wiadomość

Od kilku lat Google i iOS skupiają się w swoich mobilnych systemach na szeroko pojętej prywatności. Gigant z Mountain View, wraz z premierą Androida 11, postanowił wyposażyć system w inteligentne zarządzanie uprawnieniami. W dużym skrócie funkcja ta ma resetować (odwoływać) uprawnienia aplikacjom, które przez dłuższy czas nie były użytkowane. Dotychczas z tej nowości mogli się cieszyć użytkownicy Androida 11, ale Google zapowiedziało, że będą z niej mogli skorzystać również użytkownicy starszych systemów.

Prywatność przede wszystkim

Bardzo dobrze, że producenci coraz większą uwagę przykładają do aspektu prywatności. Owszem, brzmi to może ironicznie w kontekście Google, ale nie da się ukryć, że dla producenta ten aspekt jest istotny.

Niezależnie od starań, zazwyczaj i tak najsłabszym ogniwem okazuje się użytkownik. Świadomie czy też nie, ale często z powodu własnych działań jesteśmy narażeni na wycieki danych, nadużycia prywatności i nękający nas SPAM. Wychodząc naprzeciw tym problemom, programiści poszukują rozwiązań chroniących użytkowników przed nimi samymi.

android

Jednym z takich pomysłów jest funkcja wprowadzona wraz z Androidem 11, która sprawuje opiekę nad nadanymi uprawnieniami. Owszem, to nadal użytkownicy decydują o tym, jakie uprawnienia nadać konkretnym aplikacjom, ale czuwa nad tym też oprogramowanie.

Jeśli przez dłuższy czas nie będziemy korzystać z jakiejś aplikacji, algorytmy zresetują przyznane jej uprawnienia do domyślnych wartości. Mówiąc prościej, wszystkie przyznane przez nas pozwolenia zostaną odwołane. To dość sprytny i jednocześnie nieinwazyjny i mało uciążliwy zabieg, poprawiający nasze cyfrowe bezpieczeństwo.

Niebawem na starszych Androidach

Google informuje, że udostępni automatyczne resetowanie uprawnień zdecydowanie większej liczbie urządzeń. Pod koniec 2021 roku usługa ta zostanie rozszerzona na kolejne urządzenia. Wszystkie smartfony i tablety z systemem Android 6 i nowszym otrzymają stosowną aktualizację, dystrybuowaną z pomocą Usług Google Play.

Funkcja ta jest domyślnie włączona na Androidzie 11 i tak samo zostanie w nowszych wydaniach. Nie będzie tak jednak w przypadku starszych wydań mobilnego systemu Google. Kiedy już zakwalifikowane urządzenia otrzymają stosowną łatkę, użytkownicy ręcznie będą mogli uruchomić automatyczne resetowanie uprawnień.

Google zapowiada, że stopniowe wdrażanie nowej usługi rozpocznie się w grudniu 2021 roku na urządzeniach obsługiwanych przez Usługi Google Play, które działają w wersji między Androidem 6 i Androidem 10. Po ręcznym uruchomieniu nowej opcji, system zacznie automatycznie resetować uprawnienia nieużywanych aplikacji kilka tygodni po uruchomieniu funkcji na urządzeniu.

Jednocześnie gigant z Mountain View przewiduje, że usługa ta dotrze do wszystkich obsługiwanych urządzeń w pierwszym kwartale 2022 roku. Nikogo to nie powinno dziwić, w końcu mówimy o miliardzie urządzeń, które załapią się aktualizację.

Być może opisywana nowość nie stanowi dla większości użytkowników czegoś ekscytującego w kwestii cyfrowego bezpieczeństwa, ale nie mam wątpliwości, że to jeden z tych dodatków, które pomimo swojego cichego działania w tle mogą zrobić naprawdę wiele dobrego. Odcięcie niechcianych lub szkodliwych aplikacji od dostępu do naszych danych, może zaoszczędzić naprawdę wielu problemów.

Cieszę się, że producenci dostrzegają to, że nie każdy jest na tyle świadomy, aby móc samemu zadbać o swoją prywatność. Użytkownicy potrzebują w tej kwestii pomocy, a automatycznie resetowanie uprawnień jest świetnym tego typu rozwiązaniem – brawo Google.