aplikacja whatsapp android
(fot. Tabletowo.pl)

WhatsApp na Androidzie i iOS już wkrótce z szyfrowaniem danych w chmurze

Facebook zapowiedział zmiany, które powinny ucieszyć użytkowników WhatsAppa, korzystających z kopii zapasowych w chmurze Google lub Apple. Celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa i prywatności.

Rozmowy zostaną zaszyfrowane także w Dysku Google i iCloud

Komunikator WhatsApp od wielu lat oferuje funkcję szyfrowania end-to-end, co w teorii oznacza, że treść rozmów mogą zobaczyć tylko uczestnicy konwersacji. Nie powinna być ona dostępna dla niepowołanych osób, ale również dla Facebooka.

Niestety, szyfrowanie end-to-end jest ograniczone tylko do wiadomości wysyłanych i odbieranych na urządzeniu. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie kopii zapasowej na Dysku Google (Android) lub iCloud (iOS) to musimy pogodzić się z brakiem tego zabezpieczenia.

WhatsApp szyfrowanie
(fot. Facebook)

Na szczęście, jak oficjalnie poinformowała firma Marka Zuckerberga, planowane jest wdrożenie szyfrowania end-to-end także w przypadku treści wrzucanych do chmury. Oznacza to, że wykonanie kopii zapasowej nie będzie musiało już wiązać się z ewentualnym obniżeniem poziomu prywatności.

Warto dodać, że wzmianki o opisywanej funkcjonalności pojawiły się już wcześniej, a teraz mamy do czynienia z oficjalnym potwierdzeniem. Nie poznaliśmy jeszcze konkretnej daty udostępnienia nowości wszystkim użytkownikom WhatsAppa – Facebook zapowiedział tylko, że pojawi się ona w nadchodzącym tygodniach.

WhatsApp szyfrowanie
(fot. Facebook)

Dowiedzieliśmy się również, że będą dwie opcje zabezpieczenia utworzonej kopii zapasowej – ustawienie hasła lub ręczne stworzenie 64-cyfrowego klucza szyfrowania. Oczywiście, gdy użytkownik zgubi wspomniany przed chwilą klucz lub zapomni hasła, to będzie musiał pożegnać z możliwością odtworzenia danych z kopii. Kontakt z pomocą techniczną WhatsAppa raczej nie przyniesie żadnych rezultatów.

Co jeszcze słychać w świecie WhatsAppa?

Trzeba przyznać, że jeden z najpopularniejszych komunikatorów na świecie jest intensywnie rozwijany. Co więcej, wokół niego pojawia się sporo informacji, dotyczących planowanych funkcji lub zmian w polityce, aczkolwiek niekoniecznie zawsze są one pozytywnie odbierane przez społeczność.

Ostatnio mogliśmy usłyszeć, że aplikacja pozwoli ukryć się przed innymi użytkownikami, otrzyma więcej opcji reakcji, a także o planowanym wprowadzeniu natywnej wersji na iPady.