procesor Intel logo
źródło: Intel

Poznaliśmy ceny nadchodzących procesorów Intel Alder Lake. Będzie drogo

Nowa, 12. generacja procesorów Intel Alder Lake zadebiutuje oficjalnie już w następnym miesiącu. W ostatnich tygodniach pojawiały się głównie doniesienia dotyczące wydajności i specyfikacji nadchodzących układów, podczas gdy temat ich cen nie był dotychczas poruszany, prawdopodobnie ze względu na dosyć odległy czas do premiery. Teraz jednak pojawiły się informacje o cenach kilku układów z rodziny Intel Alder Lake.

Ceny procesorów Intel Alder Lake są wysokie

Układy 12. generacji Intela mają wprowadzić wiele nowości w segmencie komputerów osobistych. Procesory będą oparte na tzw. hybrydowej budowie big.LITTLE, gdzie znajdą się wydajne rdzenie Golden Cove (z oznaczeniem „P”) oraz energooszczędne jednostki Gracemont (oznaczone literką „E”). Co więcej, będą one wytwarzane w 10 nm procesie litograficznym, który powinien zapewnić mniejszą konsumpcję prądu przy wyższej wydajności.

Nowe technologie na rynku praktycznie zawsze wiążą się z podwyżkami cen i nie inaczej będzie z serią procesorów Intel Alder Lake. Do sieci trafiły sugerowane ceny nadchodzących układów i zapewne nie wszystkim się one spodobają.

Ceny procesorów Intel Alder Lake 12. generacji
(źródło: Twitter | momomo_us)

Najtańszy model Intel Alder Lake z odblokowanym mnożnikiem będzie miał dwie wersje – z oraz bez zintegrowanej karty graficznej. Intel Core i5-12600K został wyceniony na 357 euro, gdy model bez iGPU, czyli Intel Core i5-12600KF ma kosztować 327 euro. Oba procesory zaoferują 10 rdzeni (6+4) przy 16 wątkach.

Modele wyżej, tj. Intel Core i7-12700K oraz i7-12700KF, według nieoficjalnych informacji, będą kosztować odpowiednio 477 i 507 euro. Układy mają mieć na pokładzie 12 fizycznych rdzeni (8+4) oraz 20 wątków logicznych.

Najmocniejszy procesor 12. generacji Intel Core i9-12900K ma z kolei kosztować 710 euro, natomiast Intel Core i9-12900KF pozbawiony zintegrowanej karty graficznej – 680 euro. Co więcej, flagowy układ Intel Alder Lake i9-12900K jest zdecydowanie droższy niż topowy CPU 11. generacji Rocket Lake, czyli Intel Core i9-11900K, który za granicą kosztuje 627 euro.

Opłacalność 12. generacji Intela może stać pod znakiem zapytania

Wyższe ceny procesorów, które będą wymagać nowych płyt głównych z gniazdem LGA1700, mogą spowodować, że pierwsza generacja hybrydowych, desktopowych układów Intela będzie zaporowo droga. Dużym plusem w tym wszystkim jest równoczesna kompatybilność standardów pamięci DDR4 i DDR5. Mimo to płyty główne na pewno nie będą należały do najtańszych, szczególnie te oparte na chipsecie Z690, które mają wspierać także technologię PCI-Express 5.0.

Procesory Intel Alder Lake zadebiutują już w następnym miesiącu i wtedy najpewniej poznamy oficjalne ceny nowych układów oraz okaże się, czy warto będzie się nimi zainteresować.