Chromebook. (fot. pixabay.com)

Apple ponownie wyznaczyło trendy? Chromebooki otrzymają autorskie procesory Google

Jak wynika z najnowszych rewelacji, firma z Mountain View również może planować zakończenie związeku z Intelem. Przyszłe Chromebooki mają być wyposażone w procesory ARM zaprojektowane przez Google.

Wyczekiwana rewolucja na rynku komputerów?

Ostatnio można odnieść wrażenie, że Apple przesypia wiele zmian na rynku i często prawie jako ostatnie dołącza do zabawy. Mimo tego, firma Tima Cooka nadal potrafi wyznaczyć trendy i pchnąć branżę do przodu. Niekoniecznie więc chodzi, aby być pierwszym, ale aby przedstawić dopracowane rozwiązanie, które faktycznie wpłynie na wielu użytkowników.

Oczywiście Apple nie było pierwszą firmą, która zdecydowała się wprowadzić procesory ARM do komputerów, ale nowe MacBooki z układami M1 to pierwsze laptopy, które faktycznie stanowią groźnego rywala dla Intela. Otrzymujemy bowiem kompletne urządzenia, oferujące wysoką wydajność, bardzo dobrą optymalizację, a także długi czas pracy na jednym ładowaniu.

laptop Google Pixelbook Go Chromebook
Przyszłe Chromebooki mogą mieć procesory Google (fot. Google)

Niewykluczone, że za zespołem Tima Cooka podążą inni producenci, a to jak najbardziej może przełożyć się na prawdziwą rewolucję i odczuwalne osłabienie obecnej pozycji architektury rozwijanej przez Intela.

Chromebooki z autorskimi chipami

Niedawno dowiedzieliśmy się, że w smartfonach z linii Pixel 6 znajdzie się autorski chip Google. To jednak nie koniec planów firmy z Mountain View w kwestii rozwoju własnych układów.

Według nowego raportu, Google pracuje już nad własnymi procesami, które trafią na pokład Chromebooków. W założeniach mają one zastąpić układy Intela, MediaTeka i innych firm. Oczywiście nie będzie to aż tak odważna zmiana, jak w przypadku Maków, ale oczekuje się, że w 2023 roku na rynku pojawią się pierwsze Chromebooki z chipami zaprojektowanymi przez Google.

Producenci, którzy współpracują z firmą i wydają własne komputery z Chrome OS, nadal będą mogli sięgać po chociażby procesory Intela. Najpewniej autorskie układy zostaną zastosowane w nowej generacji Pixelbooków. Nie należy jednak skreślać scenariusza, w którym Google udostępni własne układy zainteresowanym partnerom.

Wspomniany raport wskazuje, że autorskie procesory mają być przeznaczone nie tylko dla komputerów, ale również tabletów. Trzeba przyznać, że całość zapowiada się całkiem interesująco.