Masz GSM, pole elektromagnetyczne, PEM

Gdańsk boi się masztów telefonii komórkowej. Pojawił się zakaz ich montażu na szkołach

Wiadomość o zakazie montażu i eksploatacji stacji bazowych telefonii komórkowej na dachach gdańskich szkół będzie zapewne odebrana w dwojaki sposób. Jedni będą gratulować dobrej decyzji władzom miasta – inni wręcz przeciwnie.

Zakaz montażu stacji bazowych na gdańskich szkołach

Zastępczyni prezydenta miasta Gdańska, pani Monika Chabor, ogłosiła decyzję w sprawie dzierżawy połaci dachu budynków jednostek oświatowych z przeznaczeniem na stację bazową telefonii komórkowej. Władze Gdańska nie wyrażają na to zgody. Dlaczego?

(fot. @WitekT)

O sytuacji poinformował na Twitterze Witold Tomaszewski, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Potwierdził, że w Gdańsku operatorzy nie będą mogli teraz lokować nowych stacji bazowych na placówkach edukacyjnych, a dotychczasowe umowy nie będą przedłużane. To o tyle dziwne, że do tej pory nie było większych problemów z montażem odpowiedniej infrastruktury na budynkach oświaty.

Paradoksem jest także to, czym tłumaczy się powyższą decyzję. Władze Gdańska utrzymują, że publikowane badania na temat negatywnego wpływu promieniowania elektromagnetycznego są niejednoznaczne, więc zakaz powodowany jest chęcią zadbania o dobro i zdrowie dzieci w szkołach. Sęk w tym, że takie działanie nie ma sensu.

Jak wyjaśnia Witold Tomaszewski, zrezygnowanie z lokowania stacji bazowych na budynkach szkół wymusi na operatorach budowanie masztów dookoła, co spowoduje, że poziom promieniowania elektromagnetycznego będzie wyższy, niż gdyby stacja stała na budynku.

Braki w wiedzy podłożem obaw

Witold Tomaszewski zadeklarował chęć złożenia wizyty w biurze prezydenta miasta Gdańska wraz ekspertami, w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości i obaw, i przede wszystkim – przybliżenia wiedzy, która może wpływać na podobne decyzje dotyczące sieci bezprzewodowych w przyszłości.

Ciekawe, w jaki sposób na tę ofertę zareagują władze miasta. W gruncie rzeczy, im więcej wiedzy tym lepiej – a przecież szkoły to pierwsze placówki, które kojarzą się z jej gromadzeniem. Może więc czas odrobić lekcje związane z rzetelnym gromadzeniem danych? ;)