apple watch series 6
(fot. Andrzej Libiszewski, Tabletowo.pl)

Czy to może się udać? Przyszły Apple Watch sterowany za pomocą dmuchania

Jak sterować Apple Watchem bez dotykania wyświetlacza? Możemy skorzystać z asystentki Siri. Firma z Cupertino ma jednak jeszcze inny pomysł i trzeba przyznać, że naprawdę nietypowy.

Reklama

Wystarczy wypuścić powietrze ustami

Prawdopodobnie w przyszłym miesiącu zostanie zaprezentowany Apple Watch series 7, który wprowadzi wyczekiwane od dłuższego czasu odświeżenie wzornictwa. Nie powinno zabraknąć nowych funkcji i innych mniejszych usprawnień. Apple jednak już teraz pracuje nad rozwiązaniami, które mogą trafić do przyszłych generacji.

Apple Watch patent
(fot. AppleInsiders)

Jeden z ciekawszych pomysłów na rozwój smartwatcha znalazł się w patencie odkrytym przez serwis AppleInsiders i złożonym do amerykańskiego Urzędu Patentów i Znaków Towarowych . Dotyczy on systemu, który pozwoliłby kontrolować Watcha, gdy przykładowo użytkownik ma zajęte ręce niosąc zakupy. Jak już wcześniej wspomniałem, sterowanie odbywałoby się za pomocą dmuchania w kierunku smartwatcha.

Warto dodać, że firma Tima Cooka rozważa w patencie zastosowanie podobnego systemu również w iPhonie i innych urządzeniach.

Dodatkowy czujnik i problem z wiatrem

Apple Watch, aby wykrywać dmuchnięcia użytkownika, miałby zostać wyposażony w specjalny czujnik. Mógłby to być czujnik ciśnienia umieszczony we wnęce. Sterowanie raczej nie byłoby zbyt rozbudowane – skupiałoby się głównie na opcji wybudzenia urządzenia i potwierdzenia operacji (np. odebranie połączenia lub przeczytanie powiadomienia).

Apple Watch patent
(fot. AppleInsiders)

Oczywiście pojawia się tutaj problem z przypadkowymi „dmuchnięciami” wywołanymi przez wiatr. System ma jednak rozpoznać takie sytuacje. W tym celu do współpracy zostałby zaprzęgnięty zestaw czujników ruchu, aby rozpoznawać położenie nadgarstka i Apple Watcha.

Ponadto, system niekoniecznie reagowałby na pojedyncze dmuchnięcie. Rozważana jest funkcja oparta na dwóch lub trzech dmuchnięciach wykonywanych w odpowiednich przerwach czasowych. To rozwiązanie powinno dodatkowo zabezpieczyć Watcha przed błędnym rozpoznaniem wiatru i innych warunków zewnętrznych.

Całość brzmi naprawdę interesująco, ale niekoniecznie musi trafić do jednego z przyszłych Apple Watchy. Mamy bowiem do czynienia z patentem, których Apple składa tysiące, a tylko część z nich znajduje zastosowanie w finalnym produkcie.