google play system ocen
(fot. Google)

Nadchodzą ogromne zmiany w Sklepie Google Play

Firma z Mountain View zapowiedziała zmiany, które będą dotyczyć wszystkich użytkowników Sklepu Google Play. Przebudowany zostanie system oceniania aplikacji, a dokładniej wyświetlania liczby gwiazdek, który będzie zależy od określonych wytycznych.

Reklama

Ocena zależna od kraju

Obecnie system oceniania w Sklepie Google Play działa globalnie. Oznacza to, że każdy użytkownik widzi taką samą liczbę gwiazdek, niezależnie od używanego urządzenia czy regionu. Najwidoczniej ten sposób przestał odpowiadać Google, bowiem firma na oficjalnym blogu ogłosiła planowane zmiany.

Zarówno od użytkowników Google Play, jak i deweloperów słyszeliśmy, że oceny i recenzje mogą być bardziej pomocne. Jest to szczególnie ważne, gdy oceny z jednego obszaru niesprawiedliwie wpływają na inny – na przykład, gdy błąd, który dotknął tylko jeden kraj, negatywnie wpływa na ocenę aplikacji wszędzie; lub gdy pozytywne ulepszenia w działaniu na tablecie są pomijane ze względu na liczbę użytkowników smartfonów.Google we wpisie skierowanym dla deweloperów

W związku z powyższym, firma postanowiła rozpocząć wdrażanie programu ulepszeń, który w założeniach ma przeciwdziałać takim praktykom. Celem jest wprowadzenie bardziej spersonalizowanych i lepiej odzwierciedlających faktyczny stan ocen.

google play Facebook
Facebook nie cieszy się dobrą opinią. Czy ocena będzie wyższa po zmianach? Wątpię (fot. Tabletowo.pl)

Liczba gwiazdek, która jest widoczna w sklepie z aplikacjami, będzie zależna od kraju, który jest wybrany w ustawieniach konta. Oznacza to, że w Polsce ocena może być zupełnie inna niż chociażby w Niemczech czy USA. Ta zmiana ma być wprowadzona już w listopadzie tego roku, początko dla użytkowników smartfonów.

Ocena zależna od urządzenia

To nie koniec planowanych zmian dotyczących systemu oceniania aplikacji i gier w Sklepie Google Play. Firma z Mountain View dodaje, że kolejnym elementem, który będzie decydował o wyświetlanej liczbie gwiazdek, będzie używany typ urządzenia.

Od początku 2022 roku wyświetlane oceny będą również zależne od rodzaju urządzenia, na którym został uruchomiony sklep z aplikacjami. Oprogramowanie ma rozróżniać smartfony, tablety, urządzenia ubieralne, komputery z Chrome OS, a także Android Automotive.

Trzeba przyznać, że Google ma tutaj sporo racji. W końcu aplikacja na tablecie może zapewniać zupełnie inne doświadczenie niż na smartfonie, chociażby ze względu na interfejs lepiej lub gorzej dostosowany do większego wyświetlacza. Z tej zmiany w Sklepie Google Play powinni być zadowoleni zarówno twórcy oprogramowania, jak i sami użytkownicy.