windows 11
fot. Microsoft

Aplikacje systemowe w Windows 11 zostaną odświeżone – zobaczcie pierwsze z nich

Można było spodziewać się tego, że wraz ze zmianą wyglądu całego systemu, kluczowe aplikacje systemowe Windowsa również ulegną zmianom. Microsoft zapowiedział właśnie na blogu aktualizacje pierwszych czterech i nie jest to jedynie kosmetyka.

Najnowsze zmiany przywędrują najpierw do deweloperów pracujących z nowym wydaniem Windows 11. Ostatecznie i tak wszyscy ujrzymy te aplikacje na swoich komputerach, więc warto wspomnieć o nadchodzących modyfikacjach, jakimi podzielił się z nami Microsoft. Na pierwszy ogień poszły: Narzędzie Wycinanie, Kalkulator, Poczta i Kalendarz.

Całkiem nowe Narzędzie Wycinanie

Aplikacja „Snipping Tool” zastąpi i połączy w sobie funkcjonalność znanych z Windowsa 10 Narzędzia Wycinanie oraz Snip & Sketch. Nowa aplikacja czerpie wiele z wyglądu klasycznego narzędzia do wycinania, ale dodaje też kilka nowych elementów. Nadal będzie funkcjonować skrót klawiszowy (WIN + SHIFT + S), ale wywoła on nowe menu pozwalające na zrobienie zrzutu ekranu na kilka różnych sposobów – w kształcie prostokąta, nieregularnego wycinka, całego okna, lub całego pulpitu.

Snipping Tool w Windows 11
Nowe menu pojawiające się podczas robienia zrzutu ekranu (fot. Microsoft)

Nie zabraknie też opcji edytowania uchwyconego elementu. Nowy Snipping Tool zapewni między innymi możliwość dodania adnotacji i ulepszy przycinanie.

Snipping Tool w Windows 11
fot. Microsoft

Jest też dobra wiadomość dla fanów trybu ciemnego. Nowe aplikacje w Windows 11 same dostosują się do ustawionego trybu, lub pozwolą na dostosowanie wyglądu w ustawieniach, niezależnie od tego czy pracujemy w trybie ciemnym, czy jasnym.

Kalkulator w Windows 11 otrzyma zupełnie nowe oblicze

Podobnie jak w przypadku nowego narzędzia do wycinania, kalkulator także otrzyma możliwość niezależnego ustawienia trybu kolorystycznego. Oprócz tego, Microsoft twierdzi, że cała aplikacja została napisana na nowo przy pomocy C#, aby więcej osób mogło przyczynić się do jej rozwijania na GitHubie.

Kalkulator w Windows 11
fot. Microsoft

Poza znanymi trybami kalkulatora prostego i naukowego, odświeżona aplikacja w Windows 11 otrzyma tryb dla programisty oraz możliwość wprowadzania kilku wykresów na osi, ponad 100 jednostek i walut do przekonwertowania, specjalne narzędzia dla działań trygonometrycznych i wiele innych.

Drobne modyfikacje znanych apek

Aplikacje Poczty i Kalendarza otrzymały głównie zmiany kosmetyczne. Jak w przypadku poprzednich aplikacji, możliwe będzie dostosowanie ich trybu kolorystycznego. Oprócz tego, obie aplikacje zyskały odświeżony wygląd, pasujący do identyfikacji wizualnej Windowsa 11, czyli pojawiły się zaokrąglone rogi i pół-prześwitujące elementy okna aplikacji. Trzeba przyznać, że prezentują się naprawdę zgrabnie.

Choć opisane zmiany jako pierwsze pojawią się w wersji beta Windowsa 11 przeznaczonej dla deweloperów, wszyscy posiadacze „bet” ramach programu Windows Insider mogą spodziewać się ich w którejś z późniejszych aktualizacji.