Steam Deck konsola Valve
Steam Deck

Konsola Steam Deck z systemem Windows 11 – to wielce prawdopodobne

Prezentacja przenośnej konsoli Steam Deck, prosto od Valve, miała miejsce w lipcu. Konsola ma być głównym, poważnym konkurentem dla popularnego na całym świecie Nintendo Switch, jednocześnie oferując zdecydowanie wyższą moc obliczeniową i, co najważniejsze, bogatą bibliotekę gier. Według najnowszych informacji, Valve pracuje ramię w ramię z AMD, aby zapewnić konsoli Steam Deck wsparcie dla Windowsa 11.

Reklama

System Microsoftu może okazać się lepszy niż Linux

Wraz z prezentacją przenośnej konsoli twórców Steama, dowiedzieliśmy się, że konstrukcja będzie miała na pokładzie system Linux oznakowany jako Steam OS 3.0 z zainstalowanym specjalnym oprogramowaniem, umożliwiającym odpalenie gier tworzonych z myślą o systemie Windows na Linuxie i oferującym pełną kompatybilność. Mowa jest o funkcji Steam Play, szerzej znanej jako Proton.

Projektanci Steam Deck przygotowują konsole z myślą nie tylko o jednym systemie Linux, ale także Windows 10. Jak wiemy, dla pełnego wsparcia wszelkich funkcji Windowsa 11 (głównie Windows Defender oraz Windows Hello) dana platforma wymaga modułu TPM w wersji 2.0 oraz funkcji SecureBoot.

Specyfikacja konsoli Steam Deck od pewnego czasu nie jest dla nas większą zagadką. Na pokładzie znajdziemy przede wszystkim APU oparte na mikroarchitekturze Zen 2, z 4 rdzeniami fizycznymi oraz 8 wątkami (rdzeniami logicznymi). Procesor powinien osiągać taktowanie od 2,4 do 3,5 GHz.

Steam Deck konsola Valve

Wraz z wymaganiami Windows 11, pojawiła się dokładna lista oficjalnie wspieranych przez system CPU. Na liście znajdziemy między innymi serię procesorów Ryzen 3000, która jak wiemy, została wykonana w tej samej mikroarchitekturze, co procesor napędzający nadchodzącą konsol Steam Deck – jesteśmy niemalże pewni, że układ centralny będzie sprzętowo wspierał moduł Trusted Platform.

Ponadto, układ TPM 2.0 wymaga wsparcia oprogramowania i przygotowania specjalnej wersji BIOS-u, która umożliwi twórcom aktywowanie modułu. Nowoczesna platforma w dniu premiery powinna wspierać TPM. Konsola z systemem Windows 11 może radzić sobie zdecydowanie lepiej niż na Linuksie, szczególnie w aspekcie odpalania gier. Proton jest tylko narzędziem kompatybilności. Warto zaznaczyć, że gry uruchomione z pomocą Steam Play cechują się niższą wydajnością niż na systemie Microsoft Windows.

Procesor oraz karta graficzna produkcji AMD będą cechowały się niskim TDP, ze względu na kompaktowy system chłodzenia. Każdy dodatkowy FPS dla niskonapięciowego układu będzie w tym przypadku na wagę złota.