(fot. Tabletowo.pl)

Nowości w Mapach Google – wygodniejsze podróżowanie komunikacją miejską i wiele więcej

Google udostępnia w swoich mapach kolejne funkcje, które mają ułatwić poruszanie się transportem publicznym. Dzięki nim już nigdy nie będziemy musieli wpychać się na siłę do zatłoczonego autobusu czy metra. Oprócz tego, dodawanie opinii restauracjom ma stać się prostsze i bardziej intuicyjne.

Reklama

Czy autobus jest zatłoczony? Sprawdź w aplikacji

Jak podaje Google, w stosunku do poprzedniego roku zaobserwowano wzrost zainteresowania trasami komunikacji miejskiej nawet o 50%. W związku z powracającą popularnością autobusów czy tramwajów, firma postanowiła rozszerzyć dostępność funkcji szacowanego zatłoczenia.

Dzięki temu, użytkownicy Map Google, korzystający z transportu publicznego oferowanego przez ponad 10 tysięcy przewoźników w 100 krajach na całym świecie, mogą szybko sprawdzić, czy wyczekiwany przez nich pojazd nie jest zbyt zatłoczony. Jeśli okaże się, że jest w nim zbyt wiele osób, można odpowiednio wcześnie wybrać inną linię, bądź po prostu poczekać na następny autobus.

zatłoczenie pojazu mapy google
(źródło: Google)

Wskazówki te dostępne są już od jakiegoś czasu także w Polsce i wykorzystują historyczne trendy dotyczące lokalizacji, ręczne zgłoszenia stanu zatłoczenia pojazdów oraz algorytmy sztucznej inteligencji. Google zapewnia jednak, że wszystkie zbierane dane zbierane są zanonimizowane, a firma dba o prywatność użytkowników.

Oprócz tego, w Mapach pojawią się dane dotyczące zatłoczenia poszczególnych wagonów metra, wraz ze wskazówkami, który z nich najlepiej wybrać dla najmniejszego tłoku. Funkcja ta początkowo pojawi się wyłącznie w Nowym Jorku oraz Sydney, lecz wkrótce mają się tam pojawić również inne miasta. Być może za jakiś czas skorzystają z niej również pasażerowie Metra Warszawskiego, czy też sieci Szybkich Kolei Miejskich w którymś z polskich miast.

(źródło: Google)

Wspomnienia z przeszłych podróży i planowanie kolejnych w Mapach Google

Choć możliwości podróżowania są obecnie ograniczone, wielu z nas lubi wracać do wspomnień z wycieczek sprzed lat. Google zdaje sobie z tego sprawę i postanowił dodać nowe opcje do ekranu Osi Czasu w Mapach dla systemu Android. Dzięki nim, możemy łatwiej podejrzeć nasze przeszłe wyprawy, a także podsumowanie dystansu przebytego z wykorzystaniem różnych środków transportu, odwiedzonych miejsc, czy też najciekawsze trasy przebyte w danym miesiącu.

(źródło: Google)

Dodatkowo, nowa zakładka na ekranie Osi Czasu pozwoli przejrzeć m.in. hotele, w których przebywaliśmy, czy też zdjęcia zrobione podczas wycieczek. Pozwoli nam to zaplanować kolejne wakacje, gdy podróżowanie będzie tak łatwe, jak dawniej.

(źródło: Google)

Podziel się większą ilością szczegółów w dodawanych opiniach

Warto również wspomnieć o nowych funkcjach dotyczących opinii wystawianych w Mapach. Dzięki nim pozostali użytkownicy będą mogli uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat restauracji i naszych wrażeń z wizyty. Wszystko za pomocą krótkiej ankiety, którą będziemy mogli wypełnić przed opublikowaniem opinii.

(źródło: Google)

Obecnie funkcja została udostępniona użytkownikom Androida w Stanach Zjednoczonych oraz jest stopniowo wypuszczana w aplikacji na iOS. Póki co, dodatkowa ankieta dotyczy wszystkich restauracji, lecz wkrótce będzie można wystawić bardziej szczegółową opinię również miejscom z innych kategorii.

Dostępność funkcji ma być także rozszerzana na inne kraje, lecz nie jest znana data udostępnienia jej w Polsce.