aplikacja Allegro logo
fot. Allegro

Koniec tanich kluczy do Windowsa. Allegro wprowadza zmiany w regulaminie

Allegro, aby w założeniach podnieść jakość zakupów, zamierza wprowadzić kontrowersyjne zmiany dotyczące handlu używanym oprogramowaniem. Nie wszyscy będą zadowoleni, ale celem jest m.in. walka z programami czy systemami operacyjnymi sprzedawanymi niekoniecznie zgodnie z licencją producenta.

Nadchodzą duże zmiany

Przeglądając oferty na Allegro łatwo jest trafić na wyjątkowo taniego Windowsa 10 lub inne oprogramowanie, za które w przypadku zakupu nowej licencji należy często zapłacić kilkaset złotych. Nic więc dziwnego, że takie oferty cieszą się sporym zainteresowaniem wśród użytkowników serwisu.

Niebawem jednak takie oprogramowanie zniknie. Firma ogłosiła, że wprowadzi zmiany w regulaminie, które pozwolą przeciwdziałać nielegalnej sprzedaży używanego oprogramowania. W ten sposób, platforma handlowa chce zapewnić kupującym gwarancję, że produkt pochodzi z oficjalnego źródła i jest bezpieczny.

Koniec sprzedaży używanego oprogramowania

Zmiany w regulaminie, które zostaną wdrożone 6 września, sprawią, że sprzedaż używanego cyfrowego oprogramowania (ESD) oraz OEM, takiego jak na przykład Windows 10, Microsoft Office czy Corel Draw, będzie zakazana.

Dowiedzieliśmy się, że wystawianie nowego oprogramowania będzie dostępne jedynie dla autoryzowanych sprzedawców, posiadających konta firmowe. Co więcej, każda firma, która będzie chciała wystawiać takie oferty, będzie musiała skontaktować się z Allegro w celu podania nazwy konta, a także potwierdzonej zgody na sprzedaż od oficjalnego dystrybutora oprogramowania lub właściciela praw.

Zmiany dotkną także używanego oprogramowania na płytach CD lub innych trwałych nośnikach. Sprzedaż będzie możliwa jedynie w oryginalnym opakowaniu, zawierającym kod aktywacyjny. Tak jak dotychczas, będziemy mogli to zrobić zarówno z poziomu konta zwykłego, jak i firmowego.

Warto mieć na uwadze, że wszystkie oferty, które będa niezgodne z nowymi wytycznmi, zostaną usunięte z Allegro. Osoby zainteresowane planowanymi zmianami powinny zapoznać się z nowym regulaminem.

Cóż, oferty z tanimi kluczami do Windowsa niebawem będą już przeszłością. Oczywiście pojawią się najpewniej w innych serwisach, ale wszyscy kupujący powinni dokładnie zapoznać się z tym, jak do tej kwestii podchodzi Microsoft. Możemy wydać znacznie mniej pieniędzy, ale będziemy w posiadaniu niekoniecznie legalnego Windowsa.