Ważne

Android 7.1 Nougat: wiemy, jakie wprowadza zmiany i kiedy trafi na Nexusy

Z Androidem 7.1 Nougat był taki “mały” problem, że podczas niedawnej konferencji Google nie wspomniało o nim nawet słowem. Po upublicznieniu strony, poświęconej Pixel i Pixel XL, znaleźć można było na niej informację, że smartfony pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Android 7.0 Nougat. Później jednak okazało się, że napisano tak tylko na polskiej wersji witryny – na zagranicznych widniał w tym miejscu napis: Android 7.1 Nougat. Teraz, gdy już się to wyjaśniło, dowiedzieliśmy się, jakie zmiany i nowości przynosi aktualizacja oraz kiedy mogą spodziewać się jej właściciele Nexusów.

Androida 7.1 Nougat w rzeczywistości można jednak “podzielić” na dwie kategorie. Jedną z nich są funkcje, zarezerwowane wyłącznie dla Pixel i Pixel XL. Wśród nich znalazł się Pixel Launcher, Google Assistant, nielimitowana przestrzeń na zdjęcia i filmy w pełnej rozdzielczości w usłudze Google Photos, całodobowe wsparcie oraz możliwość szybkiego przeniesienia wszystkich danych z iPhone’a.

Właściciele Pixel i Pixel XL dostaną również na wyłączność rozbudowaną aplikację aparatu z EIS (Elektroniczną Stabilizacją Obrazu) 2.0 podczas nagrywania filmów oraz funkcjami Pro. Do tego wszystkiego jeszcze kilka zmian kosmetycznych, jak dynamiczna ikonka kalendarza czy odświeżony wygląd panelu ustawień.

Jeśli natomiast chodzi o funkcje, które wraz z Androidem 7.1 Nougat trafią do właścicieli Nexusów, to są to m.in. Tryb Nocny, zmniejszający emisję niebieskiego światła, poprawienie reakcji na dotyk, gesty (przeciąganie po ikonie, aby otworzyć menu kontekstowe), całe mnóstwo opcji dla deweloperów (zainteresowanych odsyłam do pierwszego źródła) oraz zupełnie niepotrzebne wsparcie dla Daydream VR (bo Daydream Ready sa aktualnie tylko Pixel i Pixel XL, Nexusy nie).

Jeśli natomiast zastanawiacie się, kiedy Android 7.1 Nougat trafi na Wasze urządzenia, to podobno Developer Preview ma zostać udostępniony jeszcze w tym kwartale, czyli do końca 2016 roku. Na pewno dostaną go Nexus 5X i Nexus 6P, natomiast nie wiadomo, czy Nexus 6 również się załapie.

Źródło: Android Police, Android Police

Komentarze

 • Preza

  Odpada jeden z najważniejszych powodów kupowania Nexusów czy innych Pixeli (kto zmienił nazwę z poważnie brzmiącej na taką durną) – szybkie aktualizacje.
  Nexusy były jeszcze poza tym ładne, a te piksele? Kwestia gustu, ale dla mnie wyglądają jak kupa z tyłu i jak ajfon (którego nie lubię) nz przodu.

  • lanietr

   Niby dlaczego odpada? Dlaczego nie rozumiecie, że Pixel to inna seria i nie można zakładać, że Nexus dostanie aktualizacje później, to za rok jak kolejny Pixel wyjdzie to ten też dostanie później.

 • Kamil

  Nie podoba mi się polityka Google. Udostępnianie nowych funkcji software’owych tylko tegorocznym modelom. Czyli można założyć że przyszłoroczne “piksele” otrzymają kolejne funkcje softu niedostępne w tym. Pod tym względem produkty Apple wypadają korzystniej.

 • Robert Kunysz

  Witam ! Co to za nowości w Xiaomi takie funkcje jak tryb nocny czy wiele innych na MIUI jest od dawna nawet na Androidzie 5.1. Cieszę się bardzo że nie mam takich tworów . I nie muszę modlić się o aktualizację systemu.

 • Pawel

  A co z prziciskami. Dostaną ten przycisk biały? Jak nie to według mnie to bez sensu takie coś robić. Wiadomo że dużo ludzi kupiło nexusy 5x i 6p. Zobaczymy czy dużo ludzi będzie chciało sobie kupić pixela wartego 3500zł

 • O widać Google skopiował z… Xiaomi sposób dzielenia jednego systemu na różne modele. Dla Pixeli pewnie zrobili tak samo przełączniki on/off zaszyte w systemie, które rozpoznają platformę i włączają/wyłączają daną funkcję. Poczekajcie na XDA. Tam na pewno paru devów to ogarnie.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona