Recenzja Samsung Gear Fit 2. Opaski, która pomoże Ci być fit

Nie lubię być więźniem powiadomień. Ale czy tego chcę, czy nie, zmusza mnie do tego sposób, w jaki pracuję. Nie bez powodu kilka miesięcy temu zagościł na moim nadgarstku Gear S2, a i chętnie testuję inne zegarki i opaski inteligentne. Gdy trafił do mnie Gear Fit 2 nie kryłam zadowolenia. Byłam bardzo ciekawa, jakie postępy poczynił Samsung w ciągu dwóch lat od wypuszczenia pierwszej generacji. Nie myliłam się – różnice są kolosalne, a sama opaska – zdecydowanie warta zainteresowania.

Wzornictwo i jakość wykonania

Gear Fit 2 czerpie pełnymi garściami z wzornictwa Gear Fit pierwszej generacji. Widać jednak, że koreański koncern mocno dopracował detale, dzięki czemu teraz mogę powiedzieć, że opaska ta trafiła w mój gust (co nie padło z moich ust przy Gear Fit dwa lata temu). Zmienione zostało zapięcie (zamiast dwóch bolców jest jeden), a sam ekran jest nieco mniejszy (1,5″ vs 1,84″), co wpłynęło na zmniejszenie wymiarów głównej części urządzenia, a to z kolei – na większy komfort noszenia opaski. Odnoszę wrażenie, że teraz dużo lepiej przylega do nadgarstka, dzięki czemu nosi się ją po prostu wygodniej.

Pasek wykonany jest z gumy, jak się domyślam antyalergicznej, która jest bardzo dobrej jakości i przyjemna w dotyku. Nie jest lepem na kurz, jak ma to miejsce w przypadku gumowego paska w innym sportowym urządzeniu noszonym, jakim jest Lenovo Moto 360 Sport. Zapięcie jest solidne i podczas testów nie zdarzyło się, by samo się rozpięło – zarówno podczas chodzenia, noszenia ciężkich toreb czy wykonywania innych czynności. Pasek jest wymienny – wypina się go na tej samej zasadzie, jak w Gear S2.

samsung-gear-fit-2-recenzja-tabletowo-02

Gear Fit 2 jest dostępny w dwóch wielkościach: M i L. Mi w udziale przypadło testowanie większej wersji, ale spokojnie mogłaby do mnie trafić wersja mniejsza, bo tą większą zapinam na drugi otwór (z 10 dostępnych). W wersji L obwód nadgarstka, na jakim zapnie się opaska, to 155 – 210 mm, natomiast przy eMce to 125 – 170 mm. Pozostałe wymiary opaski to 51,2 x 24,5 mm. Jeśli chodzi o wersje kolorystyczne, zapowiedziane zostały trzy: czarna, niebieska i różowa, aczkolwiek w Polsce na razie dostępna jest tylko pierwsza z nich.

Design czarnego Gear Fit 2 jest połączeniem prostoty, sportowego stylu i lekkiej nuty elegancji. To sprawia, że pasuje do każdego rodzaju ubioru.

samsung-gear-fit-2-recenzja-tabletowo-04

Samsung Gear Manager

Gear Fit 2 jest kompatybilny ze smartfonami z Androidem (od 4.4 w górę), z minimum 1.5GB RAM-u. Tak wynika z teorii. W praktyce jednak, jak poinformował nas jeden z Czytelników, występujący z w komentarzach jako Wojciech Pitra, w przypadku OnePlus X wszelkie próby połączenia z opaską kończą się fiaskiem – mimo, że wszelkie założenia techniczne spełnia.

Ja osobiście testowałam opaskę w połączeniu z Alcatelem Pop 4S. Po pobraniu aplikacji Samsung Gear musiałam ściągnąć kolejne dwie (z racji tego, że to nie smartfon Samsunga): Gear Fit 2 Plugin oraz Samsung Accessory Service. Po wykonaniu tego kroku opaska się połączyła z telefonem i mogłam bezproblemowo zacząć z niej korzystać.

Sama aplikacja Samsung Gear pozwala nam mocno spersonalizować opaskę. To właśnie tu wybierzemy, z których programów zainstalowanych na telefonie chcemy otrzymywać powiadomienia, zmienimy układ aplikacji, prześlemy muzykę do pamięci wewnętrznej Gear Fit 2 (4GB), znajdziemy opaskę oraz przejdziemy do sklepu z aplikacjami i tarczami – Galaxy Apps. W sklepie aplikacji jest jak na lekarstwo: stoper, minutnik, Fit Evolution, Golf Navi, Workout Trainer for Samsung oraz Health apps. Nie ma Spotify, na które tak bardzo liczyłam… Ma się jednak pojawić w lipcu i jest to oficjalna informacja. Liczba dostępnych aplikacji ma ale rosnąć.

Z poziomu Samsung Gear ustawimy możliwość ograniczania powiadomień, czyli wyłączania wyświetlania powiadomień na Gear Fit 2, gdy korzystamy z telefonu czy włączania ekranu, gdy pojawiają się nowe powiadomienia. Za jej pomocą ustawimy również szablony szybkich odpowiedzi (maks. 20 znaków) oraz zmienimy stan połączenia opaski – Bluetooth i/lub połączenie zdalne przez WiFi.

Obsługa Gear Fit 2

Na prawej krawędzi mamy dwa przyciski: u góry wstecz (i, niestety, to jedyna opcja, by się cofać – nie można tego zrobić w żaden sposób przeciągając palec po ekranie), na dole – włącznik, który służy również jako Home. Opaskę włączamy zatem dolnym przyciskiem. Po chwili ukazuje się ekran główny, który wyświetla wybraną tarczę, wyświetlającą godzinę, liczbę kroków i inne dane, w zależności od ustawionej jednej z 144 dostępnych aktualnie w Galaxy Apps. W moim przypadku była to tarcza o prostej nazwie „Podsumowanie fitness”, która zawierała dodatkowo liczbę pięter. Tarcze możemy zmieniać przez dłuższe przytrzymanie palca na ekranie – tu dostępnych jest tylko kilka zapisanych wcześniej a z poziomu Galaxy Apps możemy dokupić płatne tarcze.

Niezależnie od ekranu, na którym w danej chwili się znajdujemy, możemy przejść do belki wysuwanej z góry. Ta wyświetla nam stan połączenia opaski z telefonem, poziom naładowania baterii, możliwość zmiany jasności ekranu, włączenia trybu Nie przeszkadzać oraz przejścia do odtwarzania muzyki (zdalne sterowanie muzyką z telefonu lub utworami wgranymi do pamięci opaski).

Z ekranu głównego możemy przejść do powiadomień – przesuwając palec w prawą stronę. Przesuwając palec w lewo, przenosimy się do poszczególnych pulpitów: liczby spalonych kalorii, treningu, liczby kroków, liczby pięter, pulsometru, rejestru spożycia wody i/lub kofeiny (te dane musimy wprowadzać ręczenie).

Będąc na ekranie głównym, możemy przejść do menu Gear Fit 2 – wystarczy skorzystać z dolnego przycisku. Tam z kolei mamy: ustawienia oraz zainstalowane aplikacje: odtwarzacz muzyki, raport 24-godzinny, ćwiczenie, kroki, piętra, puls, Razem, woda, kofeina, znajdź telefon, minutnik i stoper. Poniżej pokrótce opisałam najważniejsze informacje na ich temat.

Ustawienia

Ustawienia podzielone są na następujące działy:

  • wyświetlanie: tarcze zegarka (możliwość zmiany), zegar zawsze włączony (ekran zawsze świeci), wskaźnik powiadomień (żółta kropka na ekranie, gdy mamy nieprzeczytane powiadomienie), jasność ekranu, podświetlenie ekranu (15, 30 lub 60 sekund), czcionka (domyślna, choco cooky, cool jazz, rosemary), rozmiar (mała, średnia, duża),
  • wibracja: włączona/wyłączona, długi brzęczyk dla połączeń i powiadomień,
  • urządzenie: dwukrotne naciśnięcie klawisza ekranu startowego (brak przypisanej funkcji lub uruchamianie jednej z aplikacji lub rozpoczynanie treningu), gest budzenia: włączony/wyłączony,
  • połączenia: Bluetooth (możliwość podpięcia zestawu słuchawkowego), WiFi (potrzebne do połączenia zdalnego z telefonem), alerty rozłączania komunikacji Bluetooth, lokalizacja – włączanie/wyłączanie GPS,
  • blokada ekranu (brak/kod PIN) – blokada uruchamia się po zdjęciu opaski z nadgarstka i wygaszeniu ekranu,
  • oszczędzanie energii: ekran w skali szarości, brak powiadomień, wyłączenie WiFi, ograniczenie maksymalnej wydajności,
  • profil użytkownika – ustawiamy płeć, datę urodzenia, wzrost, wagę,
  • wgląd w dane zdrowotne: możliwość włączenia/wyłączenia wykrywania ćwiczenia, alertu o braku aktywności, raportu 24-godzinny, liczenia kroków, liczenia liczby pięter, monitorowania ćwiczeń.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Samsung Gear. Obsługa Gear Fit 2. Ustawienia
2. Powiadomienia. Ćwiczenia, treningi i GPS. Pulsometr i aplikacja Puls
3. Monitorowanie aktywności i monitorowanie snu. S Health – bez tej aplikacji ani rusz
4. Czas pracy. Najważniejsze aplikacje. Rabat dla Czytelników!