Wiko VIEW

Recenzja Samsung Gear Fit 2. Opaski, która pomoże Ci być fit

Nie lubię być więźniem powiadomień. Ale czy tego chcę, czy nie, zmusza mnie do tego sposób, w jaki pracuję. Nie bez powodu kilka miesięcy temu zagościł na moim nadgarstku Gear S2, a i chętnie testuję inne zegarki i opaski inteligentne. Gdy trafił do mnie Gear Fit 2 nie kryłam zadowolenia. Byłam bardzo ciekawa, jakie postępy poczynił Samsung w ciągu dwóch lat od wypuszczenia pierwszej generacji. Nie myliłam się – różnice są kolosalne, a sama opaska – zdecydowanie warta zainteresowania.

Wzornictwo i jakość wykonania

Gear Fit 2 czerpie pełnymi garściami z wzornictwa Gear Fit pierwszej generacji. Widać jednak, że koreański koncern mocno dopracował detale, dzięki czemu teraz mogę powiedzieć, że opaska ta trafiła w mój gust (co nie padło z moich ust przy Gear Fit dwa lata temu). Zmienione zostało zapięcie (zamiast dwóch bolców jest jeden), a sam ekran jest nieco mniejszy (1,5″ vs 1,84″), co wpłynęło na zmniejszenie wymiarów głównej części urządzenia, a to z kolei – na większy komfort noszenia opaski. Odnoszę wrażenie, że teraz dużo lepiej przylega do nadgarstka, dzięki czemu nosi się ją po prostu wygodniej.

Pasek wykonany jest z gumy, jak się domyślam antyalergicznej, która jest bardzo dobrej jakości i przyjemna w dotyku. Nie jest lepem na kurz, jak ma to miejsce w przypadku gumowego paska w innym sportowym urządzeniu noszonym, jakim jest Lenovo Moto 360 Sport. Zapięcie jest solidne i podczas testów nie zdarzyło się, by samo się rozpięło – zarówno podczas chodzenia, noszenia ciężkich toreb czy wykonywania innych czynności. Pasek jest wymienny – wypina się go na tej samej zasadzie, jak w Gear S2.

samsung-gear-fit-2-recenzja-tabletowo-02

Gear Fit 2 jest dostępny w dwóch wielkościach: M i L. Mi w udziale przypadło testowanie większej wersji, ale spokojnie mogłaby do mnie trafić wersja mniejsza, bo tą większą zapinam na drugi otwór (z 10 dostępnych). W wersji L obwód nadgarstka, na jakim zapnie się opaska, to 155 – 210 mm, natomiast przy eMce to 125 – 170 mm. Pozostałe wymiary opaski to 51,2 x 24,5 mm. Jeśli chodzi o wersje kolorystyczne, zapowiedziane zostały trzy: czarna, niebieska i różowa, aczkolwiek w Polsce na razie dostępna jest tylko pierwsza z nich.

Design czarnego Gear Fit 2 jest połączeniem prostoty, sportowego stylu i lekkiej nuty elegancji. To sprawia, że pasuje do każdego rodzaju ubioru.

samsung-gear-fit-2-recenzja-tabletowo-04

Samsung Gear Manager

Gear Fit 2 jest kompatybilny ze smartfonami z Androidem (od 4.4 w górę), z minimum 1.5GB RAM-u. Tak wynika z teorii. W praktyce jednak, jak poinformował nas jeden z Czytelników, występujący z w komentarzach jako Wojciech Pitra, w przypadku OnePlus X wszelkie próby połączenia z opaską kończą się fiaskiem – mimo, że wszelkie założenia techniczne spełnia.

Ja osobiście testowałam opaskę w połączeniu z Alcatelem Pop 4S. Po pobraniu aplikacji Samsung Gear musiałam ściągnąć kolejne dwie (z racji tego, że to nie smartfon Samsunga): Gear Fit 2 Plugin oraz Samsung Accessory Service. Po wykonaniu tego kroku opaska się połączyła z telefonem i mogłam bezproblemowo zacząć z niej korzystać.

Sama aplikacja Samsung Gear pozwala nam mocno spersonalizować opaskę. To właśnie tu wybierzemy, z których programów zainstalowanych na telefonie chcemy otrzymywać powiadomienia, zmienimy układ aplikacji, prześlemy muzykę do pamięci wewnętrznej Gear Fit 2 (4GB), znajdziemy opaskę oraz przejdziemy do sklepu z aplikacjami i tarczami – Galaxy Apps. W sklepie aplikacji jest jak na lekarstwo: stoper, minutnik, Fit Evolution, Golf Navi, Workout Trainer for Samsung oraz Health apps. Nie ma Spotify, na które tak bardzo liczyłam… Ma się jednak pojawić w lipcu i jest to oficjalna informacja. Liczba dostępnych aplikacji ma ale rosnąć.

Z poziomu Samsung Gear ustawimy możliwość ograniczania powiadomień, czyli wyłączania wyświetlania powiadomień na Gear Fit 2, gdy korzystamy z telefonu czy włączania ekranu, gdy pojawiają się nowe powiadomienia. Za jej pomocą ustawimy również szablony szybkich odpowiedzi (maks. 20 znaków) oraz zmienimy stan połączenia opaski – Bluetooth i/lub połączenie zdalne przez WiFi.

Obsługa Gear Fit 2

Na prawej krawędzi mamy dwa przyciski: u góry wstecz (i, niestety, to jedyna opcja, by się cofać – nie można tego zrobić w żaden sposób przeciągając palec po ekranie), na dole – włącznik, który służy również jako Home. Opaskę włączamy zatem dolnym przyciskiem. Po chwili ukazuje się ekran główny, który wyświetla wybraną tarczę, wyświetlającą godzinę, liczbę kroków i inne dane, w zależności od ustawionej jednej z 144 dostępnych aktualnie w Galaxy Apps. W moim przypadku była to tarcza o prostej nazwie „Podsumowanie fitness”, która zawierała dodatkowo liczbę pięter. Tarcze możemy zmieniać przez dłuższe przytrzymanie palca na ekranie – tu dostępnych jest tylko kilka zapisanych wcześniej a z poziomu Galaxy Apps możemy dokupić płatne tarcze.

Niezależnie od ekranu, na którym w danej chwili się znajdujemy, możemy przejść do belki wysuwanej z góry. Ta wyświetla nam stan połączenia opaski z telefonem, poziom naładowania baterii, możliwość zmiany jasności ekranu, włączenia trybu Nie przeszkadzać oraz przejścia do odtwarzania muzyki (zdalne sterowanie muzyką z telefonu lub utworami wgranymi do pamięci opaski).

Z ekranu głównego możemy przejść do powiadomień – przesuwając palec w prawą stronę. Przesuwając palec w lewo, przenosimy się do poszczególnych pulpitów: liczby spalonych kalorii, treningu, liczby kroków, liczby pięter, pulsometru, rejestru spożycia wody i/lub kofeiny (te dane musimy wprowadzać ręczenie).

Będąc na ekranie głównym, możemy przejść do menu Gear Fit 2 – wystarczy skorzystać z dolnego przycisku. Tam z kolei mamy: ustawienia oraz zainstalowane aplikacje: odtwarzacz muzyki, raport 24-godzinny, ćwiczenie, kroki, piętra, puls, Razem, woda, kofeina, znajdź telefon, minutnik i stoper. Poniżej pokrótce opisałam najważniejsze informacje na ich temat.

Ustawienia

Ustawienia podzielone są na następujące działy:

 • wyświetlanie: tarcze zegarka (możliwość zmiany), zegar zawsze włączony (ekran zawsze świeci), wskaźnik powiadomień (żółta kropka na ekranie, gdy mamy nieprzeczytane powiadomienie), jasność ekranu, podświetlenie ekranu (15, 30 lub 60 sekund), czcionka (domyślna, choco cooky, cool jazz, rosemary), rozmiar (mała, średnia, duża),
 • wibracja: włączona/wyłączona, długi brzęczyk dla połączeń i powiadomień,
 • urządzenie: dwukrotne naciśnięcie klawisza ekranu startowego (brak przypisanej funkcji lub uruchamianie jednej z aplikacji lub rozpoczynanie treningu), gest budzenia: włączony/wyłączony,
 • połączenia: Bluetooth (możliwość podpięcia zestawu słuchawkowego), WiFi (potrzebne do połączenia zdalnego z telefonem), alerty rozłączania komunikacji Bluetooth, lokalizacja – włączanie/wyłączanie GPS,
 • blokada ekranu (brak/kod PIN) – blokada uruchamia się po zdjęciu opaski z nadgarstka i wygaszeniu ekranu,
 • oszczędzanie energii: ekran w skali szarości, brak powiadomień, wyłączenie WiFi, ograniczenie maksymalnej wydajności,
 • profil użytkownika – ustawiamy płeć, datę urodzenia, wzrost, wagę,
 • wgląd w dane zdrowotne: możliwość włączenia/wyłączenia wykrywania ćwiczenia, alertu o braku aktywności, raportu 24-godzinny, liczenia kroków, liczenia liczby pięter, monitorowania ćwiczeń.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Samsung Gear. Obsługa Gear Fit 2. Ustawienia
2. Powiadomienia. Ćwiczenia, treningi i GPS. Pulsometr i aplikacja Puls
3. Monitorowanie aktywności i monitorowanie snu. S Health – bez tej aplikacji ani rusz
4. Czas pracy. Najważniejsze aplikacje. Rabat dla Czytelników!

9 Ocena (1-10)

Plusy
 • poprawiona ergonomia, opaska lepiej dopasowuje się do ręki
 • ładniejsze wzornictwo
 • ekran Super AMOLED
 • powiadomienia w przystępnej formie
 • monitorowanie aktywności i snu
 • GPS z możliwością sprawdzenia przebytej trasy treningu
 • pulsometr o dobrej dokładności (względem ciśnieniomierza)
Minusy
 • ubogo w Galaxy Apps, strasznie mało aplikacji i brak Spotify
 • brak możliwości cofania z poziomu ekranu - wyłącznie przyciskiem
 • jasność maksymalna mogłaby być wyższa
 • brak współpracy z iOS
Dodaj swoją recenzję  |  Read reviews and comments

Komentarze

 • Anton

  Dobrze się czytało. Czy bym kupił? Nie wiem, bo średnia widoczność w słońcu może być co nieco upierdliwa. Poza tym, Tizen. Nic tak nie zraża do takiego sprzętu, jak goły sklep z aplikacjami. Obawiam się, że może skończyć jak Bada OS, WP/WM, Firefox OS itd.

  PS.
  Jeśli byłaby możliwość, to zrecenzujcie nowy Tab A 10.1 :)

  • leszek1981

   Wbrew pozorom Tizen bardzo dobrze działa na zegarkach. Wszystko chodzi bardzo szybko i nie potrzebny jest super szybki procesor. Samsung przeszedl na Tizena, bo Android Wear bardzo drenował baterię i wielu rzeczy nie dało się zrobić. Ale rzeczywiście jest gorzej z aplikacjami, ale tylko dlatego że Z tego co słysząłem do znajomego, Samsung nie bardzo się stara zachęcać programistów do swojego systemu.

 • Tomasz Salich

  Jaki ja jestem leniwy… Będzie film z recenzją?

  • Mam dziś urodziny, jestem we Włoszech. Wideo planuję na początek przyszłego tygodnia.

   Ale na pewno nie będzie tak świetne i szczegółowe jak ten tekst, dlatego polecam przeczytać:)

   • befiq

    Najlepszego ! :D

 • Witold

  Mam pytanie odnośnie pomiaru tętna podczas treningu.
  Czy tętno jest wyświetlane na bieżąco podczas treningu?
  Czy jest możliwość ustawienia stref tętna ?

  Z góry dziękuję za odpowiedz.

  • O strefach tętna pisałam, że nie ma możliwości ustawienia. Natomiast podczas treningu, tak, jest wyświetlane na bieżąco.

   • Bilboo

    na bieżąco ale nie tak jak pulsometry czyli prawie w czasie rzeczywistym, pomiar jest robiony co pewien czas, co około 10min gdy nie trenujemy i częściej co około minutę może dwie podczas treningu

    • Oczywiście, że w czasie rzeczywistym. Podczas treningu ekran wyświetla cały czas aktualny puls, który ciągle się zmienia.

    • Wojtek

     W przypadku “zwykłego” noszenia możemy ustawić tryb mierzenia w interwałach czasowych – co 10 min jeżeli się nie poruszamy (np. w czasie snu lub pracy biurowej). Gdy się intensywniej ruszamy mierzy gdy wyczuje chwilowy brak ruchu. Natomiast podczas włączonego treningu puls jest podawany w czasie rzeczywistym co nawet widać po pulsometrze, który “miga” w kółko :)

 • Jacobsiu

  Świetna recenzja, tak jak większość na tym portalu :) (nie wszystkie przeczytałem, z braku zainteresowania ). Recenzje testowanego tutaj sprzętu są wyczerpujące. Nie pozostawiają pytań :) Obiektywne, co bardzo ważne ale niepozbawione osobistej nuty :) Lubię tu zaglądać by wiedzieć : ” co w trawie szepcze” Ostatnio grzebałem w sieci za pewnym sprzętem i mogłem porównać wartość i ilość otrzymanych informacji. Ze stronki/bloga zakręconej na sprzęt dziewczyny wyrósł profesjonalny portal :)

  • Nie wiem jak to się stało, ale przeoczyłam Twój komentarz. Mega wielkie DZIĘKUJĘ za takie słowa :)

   • Jacob Kotowski

    Nie ma za co :D

 • blablablablaniewazneitakdisqus

  Gdyby to było Microsoftu i na WP, to dostałoby przy takich minusach 7 max z plusem : ) Masakryczna stronniczość szajsungowo-androidowa!

  • Kesha

   Daj link do artykułu opisującego watcha z takimi samymi minusami tylko na WP recenzowanego przez Kasię a uznam twoją wypowiedź za faktyczną. Na razie wypociłeś swje żale na które nie podałeś żadnego logicznego argumentu. Pozdrawiam

 • Maciej

  Super recenzja. Akurat stoję przed zakupem jakiegoś zegarka “inteligentnego”. Rozważyłem kilka opcji zegarków z android wear. Doszedłem do wniosku że aby coś zrobić w takim zegarku to i tak lepiej wyjąć telefon. Fajną opcją jest zegarek garmina vivoactive hr, ma dobrą widoczność w słońcu ale za to o zmroku jest mało czytelny pomimo podświetlenia. Jest bardziej zaawansowany ale kosztuje 1200. Niestety krąży o nim sporo opinii że jest awaryjny i się wiesza. Póki co taki gf2 jest chyba najlepszą opcją dla przeciętnego użytkownika, nie sportowca. Z chęcią skorzystam z kodu rabatowego :)

  Ps. Wszystkiego najlepszego.

  • leszek1981

   Ja mam Fit 2 od niedawna i jestem bardzo zadowolony. Opaska, czy właściwie smartwatch jest naszpikowany świetną elektroniką, ale brakuje aplikacji, które by to wykorzystały. Premiera była bodajże 3 tygodnie temu, a wciąż bardzo chudo z aplikacjami.

 • Kris

  Super test :) Mam pytanie – jak wrzucamy pliki mp3 na tą opaskę – też przez gear fit manager?

 • Julciaa

  Fajny gadżet. Kupiłam sobie niedawno podobną z Forever. Pomaga mi się kontrolować i motywuje do treningów :)

 • Tom

  P. Kasiu a kiedy recenzja Huawei P9 Plus :)

  • Mam nadzieję, że wkrótce. Testowego egzemplarza jeszcze nie mam, niestety.

 • Informacja o Spotify mam nadzieje, wiarygodna i na pewno w lipcu będzie? Natomiast jak to wówczas będzie wyglądało? Czy będę mógł przykładowo biegać tylko z opaską (bez telefonu) i odtwarzać muzykę na słuchawkach bluetooth?

  • Tak, informacja o Spotify pochodzi bezpośrednio od Samsung Polska – rozmawiałam z nimi jakiś czas temu na ten temat.

   Jak to będzie wyglądało? Na sto procent nie wiem, ale ma być możliwość zapisu playlisty offline i wyjście na trening bez telefonu, z opcją słuchania na słuchawkach.

   Sprawdzę to, jak Spotify zostanie udostępnione.

 • zUośnica

  Pani Katarzyno, bardzo dobra recenzja, po przeczytaniu jej mam jeszcze większą ochotę na zakup tej opaski. Mam jedno pytanie czy jest dostępna aplikacja do cichego alarmu? Bo oprócz zapowiedzianego już Spotify tylko tego mi w Gear Fit 2 jeszcze brakuje…

 • Maniek

  Witam P.Kasiu a czy mógłbym liczyć na podobną recenzję opaski “Garmin Vivoactive Hr” ? Tylko tutaj można liczyć na obiektywną i szczegółową recenzję sprzetu. Świetny test, dziekuję.

  • Dziękuję!

   Z tego, co widzę, to z jego dostępnością w Polsce jest na razie słabo. Ale zobaczę, co da się zrobić.

   • Maciej

    Przyłączam się do prośby o test garmina vivoactive hr. W garmin24 juz mają.

    • Recenzja typowej opaski sportowej będzie dla mnie sporym wyzwaniem, ale jeśli tylko mi się uda ją zdobyć do testów – a mam nadzieję, że tak będzie – zrobię, co w mojej mocy, by recenzja była jak najlepsza.

 • Qwerty

  Bardzo dobry tekst! P. Katarzyno, chciałbym się dowiedzieć, czy jest jakaś szansa na kompatybilność tego urządzenia z systemem iOS Apple’a ? Opaska wygląda idealnie, oprócz właśnie braku współpracy z systemami Apple , co z drugiej strony jest też zrozumiałe…

  • Skoro Gear S2 ma być (wreszcie) kompatybilny z iOS, to myślę, że Gear Fit 2 też kiedyś będzie – podobno prace trwają.

   • leszek1981

    Podobno już w czerwcu miał wyjść Gear Manger dla iPhonów. Teraz mówi się, że będzie we wrześniu na jakiś event samsungowy. Mają pokazywać S3 i Tizena 3.0.

 • Zupa

  Pani Katarzyno, jak z liczeniem pięter? widzę na zdjęciu 64 (tyle pięter Pani pokonała w dniu testów?:)); u mnie dodaje nie wiadomo skąd te piętra…

  • Nie mam bladego pojęcia, na jakiej zasadzie opaska zlicza piętra, bo nigdy nie policzyła zgodnie z rzeczywistością.

   W przypadku 64 pięter ze zdjęcia – byłam tego dnia w Bergamo, wspinałam się po wieeeeelu schodach, przewyższenia spore, więc mogło to tak wyliczyć.

 • 2451

  Ja dodam minusa. Jeśli bez aplikacji S Health tak jak Pani napisała ani rusz, to jak dla mnie urzadzenie jest nieprzydatne. Mam tablet samsunga z LTE, S Health w sklepie nie ma, po zainstalowaniu z APK program nie startuje. Do tandemu tablet + smartwatch/band pozostaje wybrać coś innego, niesamsungowego.

 • leszek1981

  Jest podobna aplikacja do Spotify. Music Player Fit. Nawet więcej może niż Spotify jak dla mnie. A recenzja świetna. Czekam na receznje aplikacji na Fit 2 tak jak to było świetnie zrobione dla Gear S2. Wiem, że na razie nie ma co recenzować. Swoją drogą to dziwna polityka Samsunga. Świetny hardware a z apkami zawsze bieda.

 • Bartosz

  Droga Kasiu, czy sprawdzałaś może na różnych telefonach wygląda sprawa z modyfikacją szybkich odpowiedzi? Na moim Nexusie 6 niestety mimo zmiany w aplikacji Samsung Gear szybkich odpowiedzi nie modyfikują się one w GearFit2. Czy taki problem występuje z każdym sprzętem? Nie daje się również zaktualizować aplikacja w zegarku Health Apps, ale to problem chyba znany Samsungowi.

 • leszek1981

  Ktoś może wie kiedy Samsung zamierza wypuścić aplikacje na GF2? Na razie jest garska samsungowych i nic ponadto.

 • Bartłomiej Szparaga

  Witam. Chciałbym się dowiedzieć, które formy aktywności opaska jest w stanie sama wykryć i rejestrować? Jak wygląda rejestracja aktywności innych dyscyplin uruchomionych z telefonu przez s-health? Czy jest wstanie zarejestrować np. ilość pompek, przysiadow itp.

 • bialy

  Witam,
  bardzo odbra recenzja. Pogratulowac i idziekuje za wlozony wklad pracy.
  Chcialem zapytac jak wyglada obecnie sytuacja z endomondo. Czy w jaki kolwiek sposob zegaek wspolpracuje z ta aplikacja? czy moze mozna w jakis sposob eskportowac wyniki do endomondo.
  Czy spotify jest juz faktycznie dostepne?
  Czy jest mozliwosc podowania pzezzegarek w czasie treningu aktualnego tempa biegu? ilosc minut na kilometr.
  Bede wdzieczny za odpowiedzi.

 • LL

  Mamy połowę sierpnia, a Spotify nadal nie ma.

 • A.C.A.B.

  pytanie troche z innej beczki moj sport to plywanie czy opaska da rade byc pod woda ok 1.5h ? i jak to sie ma z pomiarami ?

  • Opaska nie jest przeznaczona do treningów pływackich.

 • accid

  czas działania to jakiś żart :)

 • Marcin

  Mamy październik a Spotify nadal niedostępne szkoda?

 • taddy

  Przedstawiony test opaski Fit 2 jest niepełny. Brak testów w czasie użytkowania, czyli np. biegu, chodu, jazdy rowerem. A rzeczywistość jest taka że aplikacje na Fit 2 są niedopracowane. Po włączeniu aplikacji np. biegania razem z GPS, okazuje się że GPS łapie fixa po paru minutach, a w tym czasie czas treningu jest zliczany. Zatrzymanie chwilowe tej aplikacji do czasu złapania fixa w GPS nic nie daje, GPS też się zatrzymuje. Druga sprawa to powiadomienia np. o wiadomościach SMS. Powiadomienie działa dobrze, ale pamięta całą korespondencję SMS-ową, nawet wtedy kiedy wykasujesz z tego SMS-a część korespondencji na smartfonie. Nie ma możliwości usunięcia plików tymczasowych z Fit 2, a synchronizacja ze smartfonem nie usunie z tego SMS-a tej części korespondencji.

 • Michał

  Pani Kasiu, czy sprawdzała już Pani czy Spotify jest już dostępny na Gear Fit 2 w Polsce

 • Yorg

  Mam pytanko,czy można po biegu przenieść dane na endomondo w telefonie ?

 • Oliwkk

  Czy na chwilę obecną w galaxy apps jest endmondo?

 • MARCIN

  Zegarek ok. Wszystko działa jak trzeba nawet endomondo. Jedna największa wada to zapięcie opaski – bardzo często się wypina. Przez to straciłem mój zegarek. Nacieszyłem się całe 2 miesiące.
  800 zł poszło się trzepać :'(

  • Yorg

   Panie Marcinie, jak pan zainstalował endomondo na gear fit 2 skoro w galaxy aps niemożna go znależć. Czy może mi pan pomóc?

 • endru098

  Czy z gir fit 2 da sie sparować pulsometr zakładany na klatkę piersiową?

 • Joanna Jagiełło

  DZIEŃ DOBRY CHCIAŁABYM ZAPYTAĆ JAK WYŁĄCZYĆ MONITOROWANIE SNU W GEAR FIT2? CHCIAŁABYM OSZCZĘDZIĆ BATERIE BO U MNIE MAX 2 DNI TRZYMA A PODCZAS BIEGU TYLKO 2 GODZINY Z GROSZEM I NIE WIEM CZY MOŻE MAM JAKĄŚ WADLIWĄ BATERIE?

 • Marzena

  Pomocy!! Jak mam ustawić na swoim gear fit 2 mierzenie pulsu przez cały czas??? Nie wiem co robię źle ale mogę tego ustawić. Może ktoś mi powiedzieć jak to zrobić krok po kroku ?? Z góry dziękuję Marzena

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona