Recenzja Samsung Gear Fit 2. Opaski, która pomoże Ci być fit

Powiadomienia

Powiadomienia to jedna z najważniejszych funkcji opasek inteligentnych – o ile nie najbardziej istotna. W przypadku Gear Fit 2 z poziomu aplikacji Samsung Manager decydujemy, z których aplikacji chcemy otrzymywać alerty. Przychodzi powiadomienie (około sekundy opóźnienia względem dźwięku w telefonie), opaska wibruje, podnosimy rękę, powiadomienie się pojawia i rozwija automatycznie. Jeśli to dłuższa wiadomość czy mejl, naturalnie trzeba przesunąć palcem po ekranie, żeby zobaczyć całą treść. W mejlach jest ograniczenie znakowe (400 znaków bez spacji), żeby zobaczyć pełną treść, trzeba otworzyć aplikację na telefonie.

Wybrane powiadomienia wyglądają następująco:

  • połączenie przychodzące: wyświetla się nadawca i możliwość odrzucenia z wiadomością (jednym z dostępnych szablonów),
  • SMS: nadawca SMS-a, treść oraz dwie opcje: pokaż w telefonie oraz zablokuj aplikację,
  • mejl: nadawca, treść oraz opcje: usuń, odpowiedz (szablonem), pokaż w telefonie, zablokuj aplikację,
  • kalendarz Google: jakie wydarzenie i o której,
  • Messenger: nadawca, godzina, treść, lubię to! (= wyślij kciuka), odpowiedz, pokaż w telefonie, zablokuj aplikację.

Wygląda to tak (przepraszam za jakość):

Ktoś pytał czy jeśli mamy podłączone słuchawki bezprzewodowe do opaski, to są dostępne powiadomienia słowne. Niestety, nie ma takiej możliwości.

Ćwiczenia, treningi i GPS

Dla wielu to właśnie ta funkcja Gear Fit 2 będzie najważniejsza. Na początek ustawiamy czy GPS ma być włączony czy nie. Wybieramy typ aktywności spośród 14 dostępnych: bieganie, chód, piesza wycieczka, kolarstwo, stepper, rower treningowy, orbitrek, bieżnia, wykroki, brzuszki, przysiady, pilates, joga, ergometr, inny trening. Później decydujemy się na cel treningu – przy bieganiu są to: tempo, czas, dystans, kalorie, trening podstawowy. Każdy z nich charakteryzuje się dostępnością innych planów treningowych, których realizacja ma przynieść żądane efekty:

  • tempo: w każdym z treningów mamy interwały, po konkretnym czasie wskazanym w treningu dostajemy powiadomienie, by przyspieszyć w odpowiednim momencie. Do dyspozycji są: lekki jogging (2,34 km w 30 minut), wolny bieg (2,58 km w 30 minut), spalanie kalorii (5,16 km w 60 minut), jogging wytrzymałościowy (4,10 km w 50 minut), bieg na wytrzymałość (5,60 km w 50 minut) zwiększanie prędkości (3,97 km w 40 minut), wytrzymałość szybkościowa (7,37 km w 70 minut).
  • czas: ustalamy przez jaki czas chcemy prowadzić trening,
  • dystans: ustalamy, ile chcemy przebiec,
  • kalorie: ustalamy, ile chcemy spalić kalorii,
  • trening podstawowy: nic nie ustalamy, po prostu rozpoczynamy trening biegowy bez żadnych założeń czasu, dystansu ani kalorii.

Każdy trening biegowy zaczyna się od 5-minutowej rozgrzewki, czyli wolnego biegu. Po tym czasie wyskakuje komunikat (wraz z wibracją) o konieczności przyspieszenia, zaraz później: „Przyspiesz, aby osiągnąć strefę 4,5” – jeśli nie przyspieszymy, komunikat będzie się pojawiał jeszcze dwukrotnie. Ostatnie 5 minut to odpoczynek, czyli wolny bieg lub nawet trucht.

Podsumowanie treningu na opasce zawiera: czas trwania, dystans, spalone kalorie, średnią szybkość, maksymalny puls oraz strefę wysokiej intensywności. Po więcej szczegółów trzeba sięgnąć po telefon i aplikację S Health, w której wyświetlona jest mapa (jeśli wcześniej włączyliśmy GPS w opasce) oraz wszystkie pozostałe informacje na temat treningu.

Dla osób przykładających większą wagę do personalizowania treningu złą informacją będzie fakt, że w Gear Fit 2 nie można zaplanować i wprowadzić własnego treningu interwałowego. Co więcej, nie ma też powiadomień o przekroczeniu konkretnej, ustawionej przez użytkownika strefy tętna.

Gear Fit 2 ma też funkcję automatycznego wykrywania aktywności fizycznej. O ile jednak dobrze działa to przy chodzeniu czy bieganiu, tak… podczas jazdy samochodem kilka razy zdarzyło mi się, że opaska nagle rozpoczynała… trening kolarski, który tak sobie trwał przez kilkadziesiąt minut (oczywiście można go ręcznie wyłączyć). Co więcej, gdy opaska automatycznie wykryje aktywność, nie wiedzieć czemu, nie zapisuje przebiegu trasy, a zatem nie mamy później dostępu do mapy – oczywiście w chwili, gdy GPS jest odpowiednio włączony.

GPS

Będąc przy treningach warto chwilę zatrzymać się przy samym module GPS. Jest, działa, ale do końca nie wiadomo jak. Sami w ustawieniach decydujemy, kiedy chcemy, by był włączony, a kiedy nie – tym samym wpływamy na czas pracy baterii opaski. Ale o ile jak traci zasięg to wyświetla komunikat na ekranie i wibruje, dając nam o tym znać, tak gdy się łączy, odpowiedniego powiadomienia o złapaniu fixa brak. Widoczna jest jedynie migająca ikona GPS, która – gdy już opaska złapie fixa – przestaje migać i cały czas po prostu świeci.

Jak możecie zobaczyć poniżej, o ile trasa zapisana przez Gear Fit jest zbliżona do rzeczywistości, tak okazuje się, że zamiast po moście chodziłam po wodzie, a zamiast po chodnikach – po dachach budynków ;).

Pulsometr i aplikacja Puls

Wyświetla ostatni pomiar oraz minimalny i maksymalny pomiar z poprzednich dni. To właśnie tu możemy włączyć/wyłączyć automatyczny pomiar pulsu oraz uruchomić pomiar na żądanie.

Jak jest z dokładnością pomiarów? By to sprawdzić, porównałam wyniki z trzema innymi urządzeniami. Wszystkie trzy produkty ubieralne poradziły sobie bardzo dobrze – margines błędu w przypadku każdego z nich jest naprawdę niewielki. Spójrzcie na poniższą tabelę:

pomiar pomiar pomiar pomiar
ciśnieniomierz 71 68 69 71
Gear Fit 2 69 67 67 71
Mi Band Pulse 69 66 69 77
Moto 360 Sport 73 69 68 68

Monitorowanie aktywności

O tym, jakie są dostępne rodzaje treningów, już wiecie. To teraz spójrzmy na samą opcję liczenia kroków. Porównujemy z Mi Band Pulse, czyli opaską od Xiaomi i z LG Health, aplikacją, która działała na noszonym w kieszeni LG G5. Poniższe dane są bardzo interesujące i pokazują, że każde z urządzeń zupełnie inaczej liczy kroki, a jeszcze inaczej przelicza je na kilometry.

gearfit-mibandpulse-lghealth-15czerwca gearfit-mibandpulse-lghealth-16czerwca gearfit-mibandpulse-lghealth-17czerwca

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Samsung Gear. Obsługa Gear Fit 2. Ustawienia
2. Powiadomienia. Ćwiczenia, treningi i GPS. Pulsometr i aplikacja Puls
3. Monitorowanie aktywności i monitorowanie snu. S Health – bez tej aplikacji ani rusz
4. Czas pracy. Najważniejsze aplikacje. Rabat dla Czytelników!